Хасковското ОУ „Св. Климент Охридски“ стъпи на върха в прекия и преносен смисъл на думата. Училището е №1 в регионалното образование с най-много приети възпитаници в елитните гимназии - цели 91 % от 86 седмокласници /4 паралелки/. На второ място е „Св. Иван Рилски“ с 86 % успеваемост, но от 5 паралелки, с колкото са и третите „Христо Смирненски“, където процентът е 84. Данните са на РИО Хасково. Тройката на най-добрите ОУ-та в града не е изненада - именно те си сменят палмата на първенството през годините. Измежду тях понякога се вклиняват специално комплектованите паралелки в математическите гимназии. Там децата се набират от 5-ти клас и до 7-ми минават интензивен и засилен курс на обучение. Средните резултати в тези класове винаги са високи, но все пак става дума за максимум 25 ученици, което създава същинска статистическа несправедливост спрямо далеч по-многобройните им конкуренти от основните училища.
След като покориха хасковския образователен връх, от „Климент“ се качиха и на истински. В екскурзия-награда, отличниците на школото стъпиха на една от най-високите точки на Балканския полуостров - връх Вихрен. Със своите 2914 метра той е на същото ниво като легендарната планина Олимп, считана от древните гърци за покрива на света, където живеели техните олимпийски богове.
Ако „Климент“, „Рилски“ и „Смирненски“ са по върховете, то някои местни школа са под морското равнище, поне в образователен смисъл. За пръв път в историята на Хасковско има училище, което не е класирало нито един ученик в гимназиите с прием след седми клас. Това е тополовградското СОУ „Петър Берон“, от което на миниматурите се явиха близо 70 ученици. Все пак причините не са изцяло образователни - слаби оценки, а и социални. Много от децата, изкарали достатъчен бал, са преценили, че съседният Ямбол им е много по-близо от 100-те и повече километра, които трябва да бият до Хасково и подали документи за съседната област.
Г. Христов