Сигурността на границите ни и заловените на българо-македонската граница предполагаеми джихадисти са сред водещите теми на петъчните вестници.
„Петима косовари, за които се предполага, че са джихадисти, снощи са били задържани на ГКПП - Гюешево, съобщава struma.bg.
При преминаването им през граничния пункт бежанците се опитали да предложат подкуп, което допълнително породило съмнения у граничарите.
В телефоните на задържаните са намерени снимки с отрязани глави и молитви, които отправят джихадистите..." - в. „24 часа".
„Петима косовари са задържани на ГКПП Гюешево в сряда вечер по подозрение, че са джихадисти. По неофициална информация при проверка у тях били намерени снимки с отрязани глави и джихадистки молитви. Цяла нощ спецекипи от прокуратурата, ДАНС и МВР са разпитвали арестуваните със специални средства...
На ГКПП Гюешево е разположена специална техника и войници с тежко въоръжение. Заедно с граничните полицаи те правят обход на т. нар. зелена зона по границата с Македония. Военните ще останат там, докато се успокои обстановката в Сърбия и Македония и се намери разрешение на проблемите с бежанците. Нямаме данни за опити за навлизане на мигранти от Македония към България, коментираха от областната администрация в Кюстендил, където има готовност за работа при извънредна ситуация в случай на опити за преминаване на границата на големи групи имигранти." - в. „Стандарт".
„...Според директора на регионалната гранична служба Васил Митов случаят е поет от ДАНС. По неофициална информация се проверява дали задържаните са свързани с групировката "Ислямска държава" (ИДИЛ).
Дарик радио информира, че мъжете били задържани при проверка на автомобил в граничното с. Каменичка Скакавица. Те са на възраст между 20 и 24 години и без документи за самоличност.
Предполага се, че са влезли в България през зелената граница. По-късно са се качили на автомобил, преминал законно границата, управляван също от жител на Косово..." - в. „Сега".
„Специализираните полицейски сили ще помагат на разположените по границата униформени.
По заповед на министъра на вътрешните работи Румяна Бъчварова сили на Дирекция „Жандармерия" със съответната специализирана техника и снаряжение от утре ще бъдат придадени към състава на РДГП-Елхово, съобщиха от МВР.
Жандармеристите ще се включат в специализираната полицейска операция със задача да оказват съдействие на служителите на „Гранична полиция" по охрана на българо-турската граница.
От два дни 25 военни с картечници и автомати са на границата с Македония като „втора линия" на защита. Разполагането им предизвика критики от страна на Сърбия." - в. „24 часа".
Методите на работа на МВР и сигналите за полицейски произвол също са сред темите на всекидневниците.
„Министерството на вътрешните работи (МВР) е безкомпромисно към всякакъв вид злоупотреба със служебно положение от страна на служителите на реда или техни недобросъвестни прояви, които уронват човешкото достойнство и права. По всички сигнали от подобен тип, постъпили в министерството, се извършват проверки от дирекциите "Вътрешна сигурност" и "Инспекторат" на министерството на вътрешните работи, както и сигнали се изпращат до прокуратурата.
Това се казва в съобщение на пресцентъра на МВР по повод репортаж на Би Би Си (BBC World at One Radio 4) от днес за предполагаема злоупотреба със служебно положение от страна на полицаи по границата ни с Турция.
Всеки случай, при който има доказана злоупотреба със служебно положение или полицейски произвол, ще бъде разследван от компетентните органи, а участниците ще бъдат подведени под отговорност, се посочва в позицията на ръководството на министерството.
В съобщението се припомня, че при акция на МВР и ДАНС под ръководството на Софийската градска прокуратура, на 5 август са задържани двама служители след оплакване от потърпевши, че двамата участват в присвояване на пари от незаконно пребиваващи чужденци..." - в. „Дневник".
„МВР ще използва усмирителни ризи при арести. Те ще се поставят на хора, които при определени обстоятелства не могат да бъдат укротени по друг начин. Това гласи проект на наредба за употребата на физическа сила и помощни средства от служителите на вътрешното министерство.
В документа е записано, че полицаите могат да използват белезници, палки, спрейове, гумени, пластмасови и шокови куршуми, кучета, водометни и бронирани машини.
На служителите на МВР е забранено да удрят с палки и да връзват с белезници деца и бременни жени. Това обаче няма да важи при масови безредици, когато тълпата е неукротима.
В проектонаредбата е отбелязано, че белезниците се поставят, когато ръцете са зад гърба. В някои ситуации с тях може да се сключат крак за ръка, крак за крак, както и да се върже арестантът за дърво, стълб и други предмети.
Физическа сила или помощни средства ще се използват след предупреждение и при абсолютна необходимост - при задържане, съпротива, неподчинение, нападения, освобождаване на заложници и др. При внезапни нападения и при освобождаване на заложници ще се стреля и удря мълчаливо.
Ако някой пострада, служителите на МВР са длъжни да му окажат първа долекарска помощ." - в. „Труд".
Курортният сезон остава сред темите с продължение във всекидневниците.
„С 50% се увеличава броят на българите, пътували на екскурзия или на почивка в чужбина през юли, показва сравнението на данните на Националния статистически институт за месеца през 2015 г. и 2014 г.
Миналия юли извън страната са прекарали отпуската си 147 хил. българи, а през тази броят им вече надхвърля 220 хиляди. Това означава, че българският туризъм се е лишил от потенциални 73.5 хил. местни летовници.
Една трета от тях - близо 67 хил. души, са летували в Гърция. Числото е рекордно от 2008 г. насам. До този резултат се доближават единствено 2013 г. - 49 хил. български туристи и 2009 г. - 51.4 хил., докато през останалите броят им е под 40 хил.
На фона на очаквания от южната ни съседка рекорден ръст на чуждите туристи с около 20 на сто (по данни на гръцката централна банка за първото шестмесечие), увеличението на българите, вече според НСИ, е 2.5 пъти.
Традиционно повече български туристи привличат съседните държави...
Сред страните от ЕС се увеличава интересът на българите към Испания - увеличение от 2700 на 6200 за година.
Освен самата България, и Румъния губи българските туристи. Спадът на почивалите там български граждани е с 40% до 5100 души." - в. „Дневник".
„2,5% по-малко туристи са посетили България до края на юли въпреки отчетения 8% ръст на почиващите през зимата, съобщи във Варна министърът на туризма Николина Ангелкова.
Заради препълнените морски хотелски бази през август и атрактивните оферти за септември тя изрази надежда, че в края на годината спадът може да бъде преодолян. Браншовиците, с които министърката се срещна, обаче не бяха оптимисти.
"Заетостта на базите през септември ще е около 50% и няма как да компенсира мъртвия юни. И следващия сезон ще е труден", прогнозира Георги Щерев, председател на Съюза на хотелиерите на Златни пясъци. Три проблема, които пречат на развитието на морския туризъм, ще опита да реши МТ до идното лято - скъпата плажна сянка, шума в курортите и кадровата криза, обяви Ангелкова.
Нощните заведения в крайморските селища да се изнесат само на пясъка, ще предложи тя в концепцията за управление на морските плажове. Документът предвижда разделянето на ивиците на функционален принцип, като някои от тях могат да се ползват за нощен живот.
Ангелкова посочи, че кметове на морски селища предлагали концесии да могат да се дават за скали за плажуване или за строеж на мостчета и буни, върху които да се правят плажни платформи и заведения.
„Приемаме всякакви разумни предложения", обяви министърката..." - в. „Труд".
Вестниците поместват и публикации в памет на Валери Петров.
„Преди една година той беше сред нас, но малцина го виждаха. Не обичаше вестникарските и телевизионни шумотевици. "Малкият, голям поет", според журналистическите клишета, си отиде от този свят тихо и скромно, както бе живял. За да ни остави великолепните си стихове и преводи. Без да го познават лично, и възрастни и деца го обичаха като близък приятел.
Да си спомним за Валери Петров!
СБОГУВАНЕ С МОРЕТО
Сбогом, мое море, сбогом, мое море!
Още топло е, още е лято,
но от час там над нас се върти, без да спре,
вече първото щърково ято..." - в. „Стандарт".
„Днес се навършва година, откакто ни напусна един от най-обичаните български поети - Валери Петров.
За да отбележи паметта на големия писател, преводач и сценарист, Еми Барух създаде във "Фейсбук" събитие, озаглавено "24-часово четене на стиховете на Валери Петров". В него всеки може да сподели любимите си стихове.
Валери Петров почина на 94-годишна възраст. Освен със стиховете си, Петров е известен на поколения българи с преводите си на Уилям Шекспир .
Валери Петров бе академик на БАН от 2003 г, вписан е в почетния списък на Международния съвет за детска книга, номиниран е за Нобелова награда.
През 2013 г. той бе удостоен с Наградата за европейски гражданин на ЕП - за принос към българската култура и разбирателството между нациите. Миналата година той получи медал „Иван Вазов" на Съюза на българските писатели.
Из интервю с Валери Петров в "Сега", 2003 г. :
- Виждате ли реална възможност, битовото отчаяние на българина да бъде малко облекчено посредством някаква форма на изкуство?
- Уви, не виждам такава възможност. Де да я имаше! Но поетите все пак безразсъдно продължават да "пишат и бришат", не можеш да ги разбереш защо. Това е една от многото тайни, заради които хората на изкуството - истинските - винаги са изглеждали не заслужаващи доверие. Един от тях беше казал: "Аз мога да мина без необходимото, без излишното не мога!" Е, как да му вярваш на такъв!