Начинът, по който партньорът реагира на добрите новини за половинката си, може да предвиди продължителността на връзката.
Това се посочва в данните на ново проучване, което изследва мозъците на щастливо женени двойки. Идеята на изследователите е да открият тайната на дългия и щастлив семеен живот.
Канадски изследователи изучават мозъчните сигнали на венчани, възрастни жени, докато наблюдават съпрузите си как изпитват различни емоции.
От резултатите става ясно, че щастливо омъжени жени са значително по-чувствителни към неочакваните положителни емоции на своите половинки, отколкото към отрицателните.
Специалистите поясняват, че много от нас са склонни да си мислят, че избираме партньори, които ни помагат с проблемите, с които се борим. Това е неизменна част от „добрите“ връзки. Според науката обаче все по-често изборът се определя от това колко добре ни кара да се чувстваме партньорът.
Специалистите от Изследователския институтът Ротман в Торонто тестват 14 жени, които са в брак средно от около 40 години.
На всяка от участничките е показано десетсекундно видео на нейния съпруг ѝ или на непознат, които изживяват някаква емоция, но с повдеждащо заглавие.
Така например видеото може да е озаглавено „Сватбен ден“, а вместо това да се излъчва реакция към припомняне на автомобилна катастрофа. Идеята на клиповете е да обърка и изненада участниците по отношение на тяхната реакция.
Установява се, че мозъчната активност сред жените е по-голяма, когато те гледат своите съпрузи, но само когато последните изживяват позитивни емоции.
Също така, жените, които съобщават за по-голяма удовлетвореност от брака си, демонстрират по-голяма мозъчна активност в областите, които се свързват със съчувствието.