Най-голямата планинска верига на планетата

    На дъното на Атлантическия океан се намира най-дългата и най-широката от всички планински вериги на Земята – Средно-атлантическият подводен хребет. Повече от 90% от нея се намира под вода. Тази подводна планина се вие по дъното в протежение на над 65 хиляди километра.

    Има само няколко места на Земята, където тя се появява на повърхността на океана, под формата на няколко острова, един от които е Исландия, пише xfakti. Тук се намира най-голямата част от билото на планината, която е над морското равнище. То се е издигнало над водата преди около 24 милиона години, когато в района е имало вулканични изригвания.

    Подводната планина бележи границата, където северноамериканските и евразийските тектонични плочи се срещнат. Вулканичните изригвания в тази граница създават новото океанско дъно и в същото време двете тектонични плочи се разделят при скорост 1 см до 20 см на година.

    Тъй като океанските плочи се раздалечават, на повърхността от десетки километри дълбочина идват огромни вулканични изригвания на базалт, които изграждат най-дългата верига от вулкани в света.

    Мястото, където Средно-атлантическият подводен хребет е най-видим, е в национален парк Thingvellir, в югозападната част на Исландия. Континенталният дрейф между тектонските плочи на Северна Америка и Евразия може ясно да се види в появата на пукнатини или дефекти, които преминават през региона – най-големият от тях е каньонът Almannagjá.

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Случаен виц

    Последни новини