Не пускат родители на коледното тържество в забавачката

Родителите на децата от забавачката в хасковското село Конуш не са били допуснати на вчерашното коледно тържество в градината, на което Дядо Коледа е раздал подаръците. За това сигнализираха огорчени майки. „Цял месец готвихме децата, учихме стихчета, песнички и танци, обяснявахме обичаите за Коледа и накрая не ни пуснаха на тържеството да се порадваме на децата”, сподели Мария от Конуш (името на родителката е сменено поради притеснението й, че това може да повлияе на отношението на госпожите към детето й). Тя има 5-годишно момченце в градината. От родителите обаче събрали по 3 лева за хонорар на Дядо Коледа. И други майки и бащи на деца от конушенската градина бяха ядосани, че не са били допуснати до тържеството, поне да се снимат за спомен с децата.

Весела Янкова, директорка на ОДЗ 21 Вихрогонче, което обадинява всички детски градини в селата на общината, не отрече за случая. По думите й обаче в тържеството участвали деца от 3 филиала и помещението било препълнено. „Представете си толкова деца, натъпкани в едно малко помещение, добавете печка на дърва и си представете какво щеше да стане, ако бяхме пуснали и родителите. Нямаше да има въздух за децата”, обясни тя. По думите й това било обичайната практика в детските градини в града – да не присъстват родители, а само децата да пеят песнички и да рецитират стихчета на Дядо Коледа, а той да им раздаде подаръците.

„Съжалявам, че се получи така. Може би наистина трябваше да ангажираме зала в читалището, за да могат и родителите да присъстват на тържеството. Но, откровено казано, в селските градини тържествата наистина се претупват. Има по 15-20 деца, Дядо Коледа бърза да обиколи още колкото може повече села и се получава това”, допълни Янкова.

На възражението, че в Хасково има достатъчно артистични личности, които влизат в ролята на добрия старец по Коледа, Янкова посочи, че малките селски градини не могат да си позволят техните хонорари. „В Хасково те влизат примерно в градина с 200 деца. В тях и базата е съвсем различна – големи помещения, много деца. В селата е друго”, заключи шефката на селските градини.

Тодор Кръшков              

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини