Майка юрист иска намаление на таксите за градина не с 5, а с 15 лева

Хасковската адвокатка, майка на две деца - Ростислава Жекова, поиска по-голямо намаление на таксите за детска градина – с 15 лева, вместо предвидените 5 лв. При това предложението на кмета Добри Беливанов, одобрено вчера от бюджетната комисия към ОбС, предвиждаше да се запази досегашната структура на таксата – постоянна и променлива част. В докладната се предвижда намаление на постоянна част от 30 на 25 лева, а променливата, според посещенията на децата от 20 лева, да се запази.

Писменото становище на Ростислава Жекова е било депозирано в Общинския съвет в петък.

Ростислава Жекова бе в челните редици на протеста на майките преди две години срещу планираното тогава увеличение на таксата за градина от 50 на 70 лева. Заради протестите в края на 2013-а се реши това увеличение да отпадне, но пък бе увеличена постоянната част от таксата на 30 лева.

По-късно младата майка и адвокатка го атакува в съда и то бе отменено от Хасковския административен съд, чието решение впоследствие бе потвърдено от ВАС. Междувременно обаче ОбС сам актуализира решението си, така че на практика бе отменен един така или иначе отпаднал текст.

Според Жекова в сегашното предложение се запазва постоянната част, а подобна абонаментна такса бе определена от друг съд – Пловдивският административен, като незаконна. Освен това тя смята, че в изчисленията на администрацията има допуснати грешки.

Ето и цялото писмено становище на Ростислава Жекова до председателя на ОбС Хасково:

До Председателя на Общински съвет Хасково

СТАНОВИЩЕ

По проект за решение за изменение на чл.26 ал.3 б.“а“ от Наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги на територията на Община Хасково

От Ростислава Захариева Жекова от гр.Хасково

Относно Докладна записка за намаляване на таксите за детска

градина представена за обсъждане от Общински

съвет на 29.12.2015г.

Уважаема Г-жо Председател,

Във връзка с дадената от чл.56А от Правилника за организацията и вътрешния ред на Общински съвет - Хасково възможност на гражданите да дават становища по проекти за решения на Общинския съвет правя следното писмено становище.

Подготвената от Община Хасково докладна за намаление на таксите за детска градина е похвална по отношение на желанието на общината да облекчи гражданите си и конкретно младите семейства в града. Но така представеното и евентуално прието от Общински съвет изменение няма да постигне целите си. Вариантът, който се представя като проект, повтаря разделението на месечната такса, съществуващо и към момента - на постоянна и на дифeрeнцирана част, с което нарушава закона и затвърждава една порочна практика.

На първо място, с оставането на твърдата такса се повтаря порочната практика, въведена преди години, а именно абонамeнтна такса за използването на услуга, които е възможно да не използваш, но си длъжен да заплатиш. Това неоснователно ощетява родителите на деца, ползващи тези услуги за дните, в които децата им са били в невъзможност да посещават детското заведение и е в противоречие със законовите норми, а именно чл.30 ал.4 от Правилника за прилагане на Закона за народната просвета. В него ясно е упоменато, че за времето през което детето не е посещавало детска градина, не се заплаща такса.

Друго несъответствие с правните норми на страната е чл.86 от Закона за местните данъци и такси, в който се казва, че лицата, ползващи общински социални услуги, заплащат месечна такса в размер на съответстващата реална издръжка на едно лице. Каква реална издръжка осъществява общината на дете, което не ползва тази услуга? Да се определи твърда сума, която да се плаща независимо от това дали е ползвана услугата или не, и то в размер на 25лв., означава да се поставят гражданите на общината в ситуация да заплащат нещо, което не са ползвали. /В този смисъл е и съдебната практика, постановена по АХД №3779 по описа на Административен съд Пловдив./ Доводът, че въпреки всичко общината има разходи за гориво и консумативи и безпочвен, тъй като в средствата, предоставяни от държавата за всяко едно дете под формата на Единен разходен стандарт, е залегнала и сума за т.н. Добавка за условно постоянни разходи, от която се поемат точно тези разходи. Според справка в Писмените указания за прилагане на системата на делегирани бюджети през 2014г. в т.9 и ПМС №3 от 15.01.2014г. за изпълнението на държавния бюджет за 2014г са определени минимални размери на добавката за условно постоянни разходи във формулите за разпределение на средствата от единните разходни стандарти /или т.н.Държавна субсидия/ от първичния разпоредител на средства /общините/, която е определена като твърда сума в размер на 17 000лв. за всяка детска градина, като тази сума не може да бъде намалявана под 10 000 лв. Същият размер е залегнал и в ПМС №8 от 16.01.2015г. за изпълнението на държавния бюджет за 2015г.

В Заповед №212 от 04.02.2014г. на Община Хасково в приложение 1А ясно е записано „Местна издръжка в размер на 20 лв.на дете“ за календарен месец, плюс храна. И тъй като според закона издръжката е споделена, родителят заплаща за това такса от 50лв. В същата тази заповед в Приложение 1 е регламентирана Добавка за условно постоянни разходи в размер на 5,6% от средствата, получени по единния разходен стандарт /държавната субсидия/ с която се покриват ток, вода, телефони, горива и други консумативи, които общината претендира, че прави от местната субсидия.

В представената докладна не е отбелязано каква е сумата, която държавата поема от тази издръжка под формата на единен разходен стандарт, а именно 1 540лв на дете 3 и 4г. за 2014г и 1 577лв за 2015г. Тъй като в докладната не е направена възрастова сегментация на децата, приемаме, че посочената бройка са от тази възрастова група. Ако възприемем тези цифри като приход, какъвто са, то през 2014г. държавната издръжка е била в размер на 5 340 720 лв. за 2014г., а в 2015г е 5 182 022лв. От тези цитирани седемцифрени суми 5,6% се заделят за покриването на разходите на децата в детските градини за Добавка за условно постоянни разходи. Или иначе казано, цитираните в докладната записка суми за разходи на общината са некоректни и трябва да бъдат намалени съответно с 299 080лв за 2014г. и 290 193лв за 2015г. Съответното намаление трябва да бъде направено и за 2016г. а именно: Според Решение №859 от 03.11.2015г. на МС, единния разходен стандарт ще бъде 1 669лв. на дете 3 и 4г. което според прогнозния брой деца ще внесе държавна субсидия в размер на 5 284 054лв. От тази сума за Добавка за условно постоянни разходи ще бъдат 295 907лв., като реално платеното от Община Хасково ще бъде 653 893лв. или иначе казано 18,77лв. на дете на месец - в колона три.

Нереално е да се вменяват като задължение на родителите и разходи за износването на материалната база, ремонти, придобиване на нови сгради и данъци на сградите, тъй като те са общинска собственост и обратно би означавало гражданите да купуват, ремонтират и извършват дейности,  за които изначално заплащат данъци.

Основния разход е храната и нейната цена. Към настоящия момент тя по договор е 3,90 лв. на дете на ден и според всички нас е неоснователно висока. Оправданията, че това е така заради изисквания за качество на храната и завишените стандарти се опровергават и от факта на Установените от контролните органи нарушения в произвеждащата я фирма като месо без сертификат за произход, инвентар с ръжда по него и констатиране на дупки по хладилните съоръжения с достъп на вредители до храната в тях.

От друга страна приходът на Община Хасково от данъци е в размер на 50 милиона лева годишно и Община с такъв финансов ресурс може да си позволи и по-големи социални придобивки за своите граждани. На практика към момента цитираните 653 893лв са малко над 1% от приходите на общината за година. Този процент е крайно недостатъчен, когато говорим за бъдещето на обществото ни, каквото са нашите деца. Нека само да направя една вметка, че Община Хасково построи пътища за 7 милиона лева за 2014г., като приоритет в съзнанието на предишния Общински съвет. При наличната демографска криза и лошото материално състояние на семействата в репродуктивна възраст смятам, че е реално Община Хасково да облекчи именно тази част от населението, заета с отглеждането на нейното бъдеще. Похвална е практиката на други дори по-бедни общини от нашата да поддържат една ниска такса за социалната услуга детска градина с която да облекчават своите граждани.

Като гражданин, майка и родител на дете посещаващо ОДЗ на територията на Община Хасково, използвам правото си дадено ми от чл.56А от Правилника за организацията и вътрешния ред на Общински съвет – Хасково, да заявя това мое становище и да отправя предложение към Общински съвет Хасково в новата редакция на чл.26 ал.3 б.“а“ от Наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги на територията на Община Хасково освен намаление на таксата за детска градина, да отпадне и разделението на таксата на постоянна и диференцирана и същата да се определя според дневната посещаемостна детето за календарния месец. В този смисъл е и съдебната практика постановена по АХД №3779 по описа на Административен съд Пловдив.

С оглед на демографската криза и финансовите възможности на Община Хасково правя предложение и таксата да бъде намалена не с 5лв както е предложено в докладната записка, а с 15лв. Правя следното предложение, тъй като допусната грешка в изчисленията на Община Хасково за 2016г. сума от 295 907лв. е почти равна на 10лв. умножени на прогнозния брой деца в детската градина за 2016г. Щом общината е преценила че общата сума от 949 800лв.е подходяща за плащане от нея за този вид услуга и че е възможно тя да бъде оптимизирана чрез преговаряне с доставчика на храна, то нека именно тя да бъде заплащана, като това ще се равнява на по-малко от 2% от приходите на Общината за годината. Бих искала само да вметна, че едно намаление на храната само с 50ст. би донесло икономия от 1000лв. на ден което над 200 000 лева годишно. Според специалисти в областта няма пречка храната да бъде намалена дори с един лев, което по никакъв начин няма да се отрази на нейното качество.

Използвам възможността да отправя предложение към Община Хасково да бъде сформиран комитет или друг ОБЩЕСТВЕН орган който да изпълнява функцията на посредник между исканията и нуждите на родителите в общината и Община Хасково, подобно на съществуващите в детските градини родителски настоятелства. /Няма пречка и съставът на таза комисия да бъде попълнен от тях./ По този начин ще се осъществява бърза и ефективна връзка между родители и Община и ще се намерят ефективни и бързи решения на възникващите въпроси и проблеми.

Ростислава Жекова

Писменото становище вероятно ще бъде обсъждано на извънредната сесия на ОбС хасково, която е насрочена за 29 декември.

Тодор Кръшков

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини