Пациенти: Всяка болница с фонд, който да плаща при лекарска грешка

    Приемането на Закон за пациента е фокусът в проект на “Конфедерация защита на здравето”, която представи днес в Хасково дейностите по него. Проектът е финансиран с 40 000 евро от ЕС. С част от парите е издадена 15-странична брошурка, която ни информира за правата и задълженията ни като пациенти. Тя е издадена съвместно със Здравната каса. Конфедерацията пък обединява повече от 20 различни пациентски организации в България.

    “Другата, по-съществената дейност по проекта, е прокарването на Закон за пациента”, обясни днес на пресконференция в общината председателят на конфедерацията Петко Кенанов. Той обясни, че проект за такъв Закон е бил обсъждан в три последователни парламента, но така и не влязъл в пленарната зала за обсъждане и гласуване. По време на първия кабинет на ГЕРБ работата опряла почти до влизане в зала, но оставката на кабинета отново провалила нещата, обясни Кенанов.

    “Защо е необходим закон за пациента? Защото всеки лекар в България е превърнат в търговец по закон. Лечебните заведения пък са ООД-та или АД-та. След като със закон е уреден търговския статут на лекаря, следва да има и закон за потребителя – в случая това е пациентът".

    "Не е ли странно за едно кафе да ви издават касова бележка, а при изписване от болницата да ви дават само епикриза. Нали са търговци. Би следвало да издадат оправдателен документ, в който да е остойностено лечението, кое колко струва. За това дори не е необходим специален закон”, обясни Кенанов.

    По думите му проектът за закон на пациента например предвиждал всяко лечебно заведение да отделя пари в специален фонд. “Когато някой пациент пострада от лекарска грешка, той или близките му могат да съдят лекаря. Но колко може да плати той, за да възмезди пострадалия пациент? Докато ако има такъв фонд, при лекарска грешка той ще може да изплати обезщетения на съответния пострадал пациент”, допълни Кенанов.

    На въпрос къде може да се прочете този проект за закон на пациента, координаторът на проекта Диан Хаджиангелова отговори, че до 10-тина дни той ще бъде публикуван на фейсбук страницата на Конфедерацията. Кенанов пък уточни, че те не настояват да са автори на този закон. Те просто искат такъв закон да се приеме.

    В рамките на проекта в областните градове се организира и улична акция, в която гражданите могат да се подпишат в специална анкета. Въпросът в нея е един – къде биха искали да четат за правата и задълженията си в системата на здравеопазването, като един от отговорите е “в специален закон за пациента”.

    Тодор Кръшков

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Последни новини