В родното правосъдие се даде прекалена власт на съдиите. "Те станаха несменяеми и се почувстваха като Господ", каза в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR професор Огнян Герджиков, юрист, политик и председател на 39-то Народно събрание.
Тази основна грешка в правосъдието се направи още в началото, когато се приемаше Конституцията, смята правистът.
По думите му обаче не всички съдии имат нужния морал, за да бъдат истински съдници и не всички издържаха на това изпитание.
Политиците имат голяма вина за това, смята Герджиков.
"Съдебната ни ситема е политизирана. Политиците го допуснаха. В правосъдието не трябва да има политически квоти", убеден е той.
Според него квотите са оставени, за да бъдат държани съдиите в зависимост. "Това е двоен аршин. Хем искаме върхенство на закона, хем няма как да стане това със съществуващите политически квоти", обясни Герджиков.
След 1997 година България тръгна от много ниска позиция, каза още той.
"Най-силното време беше 2001 – 2007 г. – скок на чуждестранните инвестии, бизнесът беше много добре, имаше свобода в медиите. След кризата страната още не може да стъпи на краката си", смята Герджиков.
В ефира на телевизията той направи и своята равносметка по повод своята 70-годишнина.
"Човек не може да направи всичко на този свят, но аз съм удовлетворен от живота. Дори ми беше дадено и повече. Чувствам се реализиран. Имало е и трудни моменти, но това е животът", смята Герджиков.
Той призна, че никога не е бил политик.
"Конюктурата ме прати там. Не съм влюбен в политиката. Влюбен съм в моята професия – преподавам вече 40 години в СУ и това ме удовлетворява", обобщи професорът.
По повод празника си той каза, че подаръци не събира: "От много време със съпругата ми имаме традиция – на всички наши празници не вземаме подаръци, а събираме пари за нуждаещи се, обикновено деца."