Лобистки закон ще ни принуди да крадем от държавата, за да оцелеем. Мнението на таксиметровия бранш сподели за Haskovo.net собственикът на Скай такси Иван Иванов, дългогодишен таксиметров превозвач в Хасково. Поправките в закона за таксиметровите превози влизат в сила от 1-ви април. Те изискват всеки таксиджия да стане превозвач, което конкретно не засяга Иван /вече превозвач/, но удря по неговите шофьори. До момента те са служители във фирмата му. Сега обаче трябва да си направят собствена фирма, в която да се самоназначат като шофьори и да си поемат всички такси, плащани досега от фирмата майка.
„Цифром и словом това ще ги натовари с над 400 лв. месечно – данъци, осигуровки, такси, пиаци, радиочестоти и какво ли още не. Най-сериозните пера са осигуровките и корпоративния данък. Автоматично влизат на загуба“, обясни ситуацията превозвача.
На въпроса толкова ли не могат да изкарат 500-600 лв. поне, Иванов уточни, че месечния оборот на 1 кола наистина е към 2 000 - 2 500 лв, обаче и разходите са много големи. Плюс това въведения в Хасково таван на таксиметровите услуги направо задушава бранша. „Себестойността на километър е 1.40 лв, не съм го измислил аз, изчисляват го експерти. В Хасково ни задължават да караме максимум на 1 лв. Кметът, стария, направи и „златна“ пиаца. Как да сме на печалба“, риторично попита бизнесменът. И призна, че да избиват донякъде, карат на високи цени. „Тук са най-скъпите таксита, след тези по Черноморието“, категоричен е той. Но понеже пак не стига, доста колеги спестяват от данъци, осигуровки, отделно че понякога не чукат на касовия апарат. Според Иванов обаче това е нищо, тепърва щяло да започне голямото крадене от държавата. „Ако тази поправка наистина влезе в сила, 70-80 % от хасковските таксиджии директно минават в сивия сектор. Даже не в сивия, а направо в черния“, сигурен е той. Според него на таксиджиите няма да им пука от контрола. „Като сме незаконни, за какво ще ни хванат? За нарушения и липси се гонят само законните таксита“.
Думите му индиректно се потвърждават от практиката на ДАИ в борбата и със сега съществуващите нелегални таксита. Многократните акции и на полиция, и на Автоинспекцията често залавя коли, които превозват пациенти, но ....няма как да се докаже. Колата не е жълта, няма табелка отгоре, следователно не е такси. Не може да бъде спипана за неиздаване на касова бележка, защото няма касов апарат, нито се нуждае от лиценз за таксиметрова дейност. Пътниците вътре пък охотно свидетелстват, че това е техен познат който решил да ги хвърли от точка А до точка Б, а дали са решили да му дадат някой лев, си е лично тяхна работа. В резултат на което бизнеса процъфтява.
„Новите поправки са лобистки и това си пролича от срещата ни с Менда Стоянова /депутат от ГЕРБ/. Нейните хора /от ГЕРБ, б.а./ вкарали поправката, а тя се опита да избегне негативите като предложи вместо данък да плащаме патент към общината - по 400 лв. годишно. Но това не мина в парламента“, разказва Иванов. Той обаче е категоричен че с това съпротивата на бранша няма да спре. „Тези, които искаме да сме законни, ни писна. На 1 април отиваме в София да изкараме някои хора от парламента, защото не заслужават да са там“, надъхан е хасковлията. Още по-ожесточени били в София и другите големи градове. Бунтът на такситата не бил сън, за да се размине на властимащите.
Г. Христов