„Далеч съм от мисълта, че ще има въоръжен конфликт между НАТО и Русия. Когато става въпрос за оръжие, трябва да сме внимателни”.
Това заяви началникът на отбраната генерал Константин Попов в сутрешен блок на bTV.
Русия има правото да разполага където поиска своите формирования, но товане са добри сигнали, коментира той решението на Москва да разположи на западната и южната си граница три допълните дивизии заради активността на НАТО в Източна Европа.
Ден след парада на Гергьовден генералът призна, че „може би има някаква далечна връзка” между мащабите на военните демонстрации и това дали сме близо до война.
„За това кога е близо един конфликт не си личи само по парадите и по това какво говорим. Преди едни сериозни конфликти посланията са съвсем различни”, каза генералът и припомни думите на Ото фон Бисмарк, според когото най-много се лъже преди война и по време на избори.
„Факт е, че има много напрежение, има конфликти – в Украйна, Сирия, Либия. Лошото е, че тези конфликти все по-близко идват до нас. (...) Спомняте си каква беше ситуацията преди 5 години, кой можеше да предвиди, че ще сме в такава сложна регионална и геополитическа обстановка?”, запита началникът на отбраната, като припомни, че сериозен проблем представляват и тероризмът и миграционната вълна.
„Отдавна не бяхме организирали такъв парад, за нас беше важно да изпратим това послание – България има все повече нужда от българската армия, българската армия ще бъде ангажирана с все повече отговорности”, отговори ген. Константин Попов на въпрос защо вчерашният парад беше с повече техника от предходни.
По думите му първоначално идеята била за по-скромен парад, но отвсякъде заваляли запитвания за участие.
Той посочи, че като началник на отбраната има за цел да бъде извършена модернизация и на трите рода войски. По отношение на покупката на нови изтребители, генералът изрази мнение, че доставката им може да стане до 2018-2019 г., но след това ще е необходимо време за усвояването на техниката. Според него около 2026 г. ще можем да говорим за модернизирана българска армия.
„Българският воин е особен тип човек, това е човек, който се е клел в родината си, той е готов за саможертва. Ние имаме такива млади момчета и момичета в момента. Воинският начин на живот не само в поделението, в гарнизона, това е отношение към света, към колектива, към другите хора. Това е висок идеал, да го следваш”, подчерта той.