Черни дупки поглъщат трафик в интернет

Всяка трета седмица близо 7% от компютрите по света се сблъскват с проблема "частична недостъпност" .

Понякога, когато се опитвате да отворите уебстраница, често се случва това да е невъзможно - в такъв случай решавате, че или сте сбъркали нещо, или че компютърът ви не е в изправност.

Друго извод, до който бихте достигнали е, че сървърът, който хоства сайта, които се опитвате да отворите, е блокирал.

А в действителност причината може да се окаже още по-мистериозна!

Ако вземем под внимание факта, че през последните години количеството на потребители, сърфиращи из мрежата, постоянно се увеличава, откриваме, че има вероятност да се случи подобно нещо, обявява TN.

Най-странното от възможните обстоятелства за "частичната недостъпност" обаче бе открито съвсем наскоро, макар и от дълго време да се подозираше за неговото съществуване. Това е феноменът "черни дупки" в интернет.

Понякога трафикът непреднамерено се насочва към тези дупки и бива завинаги загубен, въпреки че между изпращащия и получаващия компютър е съществувала работеща връзка.

Учени от университета във Вашингтон са разработили система, наречена Hubble, която претърсва и най-тъмните места в internet пространството за локализирането на т.нар. черни дупки като публикуват резултатите от своите проучвания на своя уебсайт.


Всъщност изследванията разкриват, че картата със слабите точки на мрежата постоянно се променя. Потребителите могат да видят специфична карта или да пишат за установени проблеми на специален адрес.

Изследователите ще представят своето проучване на симпозиума за мрежови системи Usenix. Там те ще оборят погрешната идея, че ако и изпращачът, и получателят са активни, то интернет "работи". Всеки потребител смята, че ако разполага с работеща интернет връзка, то той има достъп до цялата мрежа, което обаче не е вярно.

Учените са кръстили своя проект на името на неговия съименник - телескопа на НАСА, тъй като определят действието на системата като идентично на това на телескопа, който също търси и създава карти. Тук обаче търсенията се извършват в пространства, пълни с лабиринти от кабели и рутери. Аналогиите между космологията и интернет-проучването са често срещани. Ето защо и изследването е озаглавено "Интернет астрономия".

Университетският екип е тествал обширни пространства на мрежата с цел да открие компютри, които са достъпни от някои части на интернет, но са недостъпни от други. Този феномен е познат като "частична достижимост".

Системата Hubble е открила, че близо 7% от компютрите по света са изпитали подобен проблем поне веднъж на три седмици през миналата есен. Самите учени казват, че не са очаквали да намерят толкова много проблеми в интернет и че самите те са доста изненадани от резултатите.

Новата онлайн карта, създадена от учените, се осъвременява на всеки 15 минути. Проблемите се отбелязват с флагове, а цифровите адреси на засегнатите групи компютри са представени под формата на списък. Един адрес може да се отнася от няколкостотин до няколко хиляди компютъра.

Hubble представя в списък процента на успешните си опити и периодът, през който се е наблюдавал проблемът. Кликвайки върху даден флаг, потребителят получава достъп до списък, показващ кои локации могат и кои не могат да достигнат адреса.

Изследователите се надяват за в бъдеще да успеят да включат информация и за причините, които водят до създаване на черните дупки.

Hubble използва мрежата на PlanetLab - споделена световна мрежа, съставена от университетски, индустриални и правителствени компютри. "Интернет-телескопът" разчита на около 100 компютъра в 40 държави за извършването на глобални си опити.

Учените заявяват, че в момента системата наблюдава 90% от интернет пространството.

Източник: technews.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини