Местни избори 2007 - скандално непрозрачни

Местните избори през 2007 г. са с тревожно нисък индекс на прозрачност - 1,77, сочат резултатите от проучване на асоциация "Прозрачност без граници" по проекта "Граждански мониторинг на финансирането на кампанията за местни избори през 2007 г.".

Това е изключително ниско ниво, като се има предвид, че скалата на прозрачност от 0 до 10, заяви изпълнителният директор на асоциацията Диана Ковачева.

Местните избори се следят от 2001 г. от неправителствената организация - през 2005 г. индексът е бил 2,07, през 2006 г. - 3,95.

Според социолога Анатолий Гълъбов индексът от тъмно-сивата клони към черната зона на непрозрачност, той е критично нисък и съществува демонстративен отказ за неспазване на закона от политическите формации.

Необходимо е поне половината партии да прекратят съществуването си,

тъй като не са се отчели пред Сметната палата, смята Гълъбов.

Той подчерта, че се наблюдава разрастване на феномена политическа корупция.

Индексът на прозрачност е отчетен в шест града - Русе, Хасково, Бургас, Варна, Дупница и Видин по три компонента: проучване на общественото възприятие, отчетност при финансирането на предизборната кампания и готовност на партиите и коалициите да представят публично документи за финансиране на предизборната им кампания.

По първия компонент общият индекс е 1,25. На въпрос "Зависими ли са бъдещите кметове и общински съветници от онези, които финансират изборите", близо 55% отговарят положително. 48% смятат, че най-важен проблем на изборите е било купуването на гласове, а 31% - отказът от гласуване.

По втория компонент отчетеният индекс е 4,02%. От 326 регистрирани кандидати на партии, коалиции и инициативни комитети 131 са представили отчетите си за финансиране на предизборните им кампании - тоест 57% не са представили отчети.

Най-нисък е индексът на прозрачност при третия компонент - публично предоставяне на финансова информация, 0,04. Само една партия във Видин е дала реален достъп до документите си.

Няма партия, която е представила изряден финансов отчет пред Сметната палата за местните избори през 2007 г.,

каза Катя Христова, програмен директор на асоциация "Прозрачност без граници".

БСП е представила отчет без приложение за физическите и юридическите дарители, както и без приложението за изразходваните средства в отделните общини.

НДСВ навсякъде е отчело средства за кандидат-кметове, дори на места, където няма такива кандидати.

Съюзът на свободните демократи пък са представили празни листове.

ДПС са декларирали, че нямат дарители и се самофинансират.

В Бургас "Атака" е отчела 200 лв. предизборни харчове, съобщи Христова.

Според "Прозрачност без граници" е наложително да се изработи избирателен кодекс, да се създаде професионална изборна администрация, Сметната палата да разполага с методология за мониторинг на изборите и да има правомощията да осъществява реален контрол като сравнява декларираните с реално изразходваните разходи, да бъдат въведени дисциплиниращи санкции.

Ако през 90-те години имаше купуване на гласове в малцинствените гета, от 2005 г. това явление се наблюдава повсеместно

и нараства лавинообразно, изтъкна Огнян Минчев, председател на управителния съвет на асоциацията.

Според него има не само задълбочаване на непрозрачността, но и все по-пряко нарушаване на закона. Той подчерта, че тази практика се наказва "много сурово" във всички демократични общества.

Според ръководството на "Прозрачност без граници", ако асоциацията за кратко време и ограничени ресурси е открила толкова нарушения, държавни институции при добро желание биха могли да наблюдават и контролират финансирането на местните избори много успешно.

Източник: netinfo.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини