Много хора ограничават приема на въглехидрати в менюто си като начин бързо да отслабнат. Авторитетни диетолози, цитирани от британския сайт Healthista обаче подчертават, че диетата с прекалено ниско съдържание на въглехидрати вреди на организма. Тези вещества се съдържат не само в хляба и захарните изделия, но дори и в зеленчуците. Не само „бавните“ (най-често от пълнозърнести продукти), но и всички видове въглехидрати дават някаква полза на организма и затова трябва да присъстват редовно в балансираното хранене на хората.
Как обаче да употребяваме въглехидратите? Ето съветите на диетолозите.
Не бива да се отказваме от храните с нишесте, които доставят въглехидрати, казва например Ейслинг Пигот. Това са картофи, ориз, макарони, хляб и овесени ядки. В известно количество тези продукти трябва да присъстват в балансираното меню. Те са нискокалорични, съдържат малко мазнини и много витамини, микроелементи и фибри, подчертава диетоложката Пигот. Нишестените въглехидрати са важен източник на енергия, особено за мускулите и мозъка, който не може да работи без глюкоза.
В подкрепа на бързите въглехидрати се изказа и друг диетолог – Роберт Хобсон. Според него простите въглехидрати в белия ориз, белия хляб, пастата и захарта са нужни на хората с активен начин на живот – например, ако тренират във фитнеса или работят физически труд. Тези вещества се усвояват бързо и вдигат за кратко време нивата на кръвната захар. Ако ги смесим обаче с продукти с високо съдържание на протеини, мазнини или зеленчуци, това ще забави тяхното усвояване, пояснява експертът.
На тези, които активно искат да отслабнат, Хобсон препоръчва сложните въглехидрати. Най-добрите източници за тях са зърнените и бобовите култури. Ястията от тях се храносмилат по-дълго и така оставаме сити с часове.
За хората със захарен диабет най-добрите източници на бавни въглехидрати са:
◦пълнозърнест хляб;
◦зеленчуци, съдържащи фибри;
◦зърнени култури (кафяв ориз, елда, овес);
◦варени картофи (не пюре);
◦шоколад (тъмен);
◦плодове: ябълки, череши, праскови, киви, портокал;
◦варива (боб, грах, леща и др.)
◦доматен сок.
Ограничаването на въглехидратите до много ниско ниво кара организма да произвежда необходимата му глюкоза от протеините и мазнините, което води до усещане за отпадналост и лош дъх от устата. Въглехидратите не пречат да съхраним стройната фигура, а напротив – помагат ни да не преяждаме. Ключът към успеха е в мярката, обобщават специалистите.