Вчера по обед 21 ученици и техните ръководители от московско училище пристигнаха на посещение в СОУ „П.Р.Славейков“. Групата е от осмокласници на Лицей № 1553 имени „В. И. Вернадского“ и се ръководи от тяхната учителка Ася Щейн. Тази година като ръководител се е присъединила и Наташа Котова, която е една от първите, посетили България през 2008 и 2009 г. Запленена тогава от културата и историята на България, тя завършва вече магистратура Българска филология в Московския държавен университет.
Посещението на московските ученици в нашия град е във връзка със сключено споразумение през 2008г. между двете училища за сътрудничество в областта на образованието и културата. Вече осма година двете училища разменят ученически групи и изследователски експедиции, запознаващи се с историята, културата, обичаите и бита на двете страни.
Гостите днес имаха възможността да се разходят из училище „Славейков“ и да надникнат в кабинетите. След това в Актовата зала изгледаха филма „Оборище 1876“, заснет от учениците в Школата „ИстОрика“ по повод 140-годишнината на Априлското въстание. Петокласници, с ръководител Катя Кирчева, от позицията на домакини отправиха поздрав с фолклорни песни, а русначетата им показаха стъпките на руския танц Кадрил.
Гостите от Русия ще бъдат в Кърджали седем дни и по програма ще изучават историческите места в региона. Основната тема, върху която ще работят е „Влиянието на античността върху средновековието и съвременния свят“. Експедицията се провежда под формата на учебни часове, в които руските деца задълбочено ще се запознават с историята на България. Всичко свързано с нашата история, с племената, които са живели тук, с произхода на българския и руски езици като индоевропейски, с появата на кирилицата и разпространението на азбуката. Около Кърджали те ще изучават тракийските ниши на Перперикон и Татул. В края на седмицата ще посетят долината на тракийските царе, „Августа Траяна“ и неолитното жилище край Стара Загора, тракийската гробница край Старосел и ще изкачват Белинташ. След това експедицията продължава към Велико Търново. Там ще разгледат Хотнишкото златно съкровище, ще посетят и Царевец, Преображенски манастир, Велики Преслав, Плиска и накрая ще разгледат Варненското златно съкровище. Това е един много дълъг исторически период, обхващащ най-древните времена и ранните племена по нашите земи до създаване на Търновската конституция, поясни Руса Бориславова, учител по Философия в СОУ“П.Р.Славейков“ и водач на групата на българска територия.