Надпреварата за повече процесорни ядра продължава. Специалистите се опитват да съберат в един чип колкото се може повече отделни процесори, за да се постигне максимална производителност. Учените от Калифорнийския университет постигнаха голям успех в тази област като представиха процесор с 1000 ядра.
Новият процесор се нарича KiloCore и е съставен от 6121 милиона транзистора, които осигуряват производителност на ниво 1,78 трилиона операции в секунда. Чипът бе показан по време на конференцията 2016 Symposium on VLSI Technology and Circuits в Хонолулу. Създателите на KiloCore отбелязаха, че в света има и други процесори с много ядра, но те съществуват само в лабораториите и не се се произвеждат масово. Освен това, тези лабораторни процесори разполагат с не повече от 300 ядра.
Едва ли KiloCore ще се използва с комерсиална цел. Процесорът се произвежда по поръчка на IBM с използването на доста стария вече 32 нанометров технологичен процес.
Основна особеност на KiloCore е паралелната работа на процесора върху голям брой задачи. Всяко ядро на чипа може да обработва една задача. Използва се нова микроархитектура, която може да разделя задачите на отделни подзадачи, всяка от които се обработва от отделно ядро.
Друга характерна особеност е, че всеки процесор в новия чип може да работи със собствена тактова честота и има режим за оптимална консумация на електрическа енергия. Ядрата работят с тактова честота до 1,7 GHz, а информацията се прехвърля директно от ядро към ядро, без да се използва обща памет за обмен на данни, която може да забави системата.