Да бъдат запазени 20-те заплати, получавани при напускане на МВР, като се въведе и стъпаловиден принцип на обезщетение, предлагат депутати от ГЕРБ.
Схемата е парите при напускане да се изчисляват въз основа на трудовия стаж в системата. Така до пет години работа в МВР служителят, който излиза от структурите на министерството, няма да може да разчита на никакво обезщетение, защото през първите две-три години държавата е инвестирала в обучението му.
След шестата година ще взима две заплати, при трудов стаж 10 години - пет. За трудов стаж от 15 години служителят ще може да разчита на 10 възнаграждения, за 20 години - на 15, а за 25 години работа в МВР - вече на 20 заплати.
Идеята е да има предвидимост, устойчивост на системата и текучеството да бъде ограничено, обясни Цветанов.
Платеният годишен държавен отпуск да остане 30 дни, предлагат още авторите на проекта, но да отпадне възможността за допълнителните 12 дни. Първоначално идеята беше за 25 дни платен годишен отдих.
Депутатите от вътрешната комисия от ГЕРБ предвиждат също увеличаване правомощията на ГДБОП, а специализираната куриерска служба да премине към ДИКСИ.
Депутатите от ГЕРБ са внесли днес проекта за промени в закона за МВР, съобщи в Народното събрание председателят на вътрешната комисия Цветан Цветанов, цитиран от БТА.
Няма да има агенция "Противопожарна безопасност и защита на населението", защото се запазва вертикалният принцип на управление, но ще се създаде правна възможност на подразделенията да бъдат юридически лица, за да могат да участват като бенефициенти по проекти, специално за трансгранично сътрудничество, поясни Цветан Цветанов.
Обектите на МВР, областни дирекции, полицейски управления да не се охраняват от служители с полицейски правомощия, а от такива по трудови правоотношения, така че около 500 души минимум ще бъдат включени в реална полицейска дейност, на терен, респективно в малките населени места, добави още Цветан Цветанов.
Всички предложения ще бъдат гласувани на второ четене от вътрешната комисия след широка дискусия.