Депутатите да ратифицират Конвенция Минамата относно живака, която цели да защити човешкото здраве и околната среда от въздействието на токсичния метал. Това предлагат от Министерския съвет, след като кабинетът "Борисов" прие Конвенцията. Тя е наречена в памет на жителите на японския град Минамата, където изхвърлянето на токсични отпадъци с живак в средата на миналия век е предизвикало заболяване на хиляди хора.
С прилагането на Конвенцията ще се осигури поетапното намаляване и спиране употребата на определени продукти и процеси с метален живак. Ще се насърчат научните разработки на безживачни алтернативи. Ще се намали, например, употребата на денталната амалгама, която ще се замени с по-безопасни материали.
Основната цел на конвенцията е да се осигури опазване на човешкото здраве и околната среда от емисии с антропогенен произход и изпускане на живак и живачни съединения. Живакът е химично вещество, представляващо проблем от световно значение поради пренасянето си по въздуха на далечни разстояния, устойчивото си присъствие в околната среда след въвеждането му чрез антропогенната дейност, способността за биологично натрупване в екосистеми и съществените му отрицателни въздействия върху човешкото здраве и околната среда.
В документа са дефинирани разпоредби за ограничаването на живачните емисии в атмосферата и изпускането на токсичния метал и съединенията му във водата и почвите. Регламентирано е екологосъобразното му съхранение, както и управлението на отпадъците от живак и възстановяването на замърсени терени.
С влизане в сила на Конвенцията се очаква да се създаде пазар за екологичната промишленост на ЕС. Ще се стимулира търговията с продукти, които съответстват на изискванията за ниско съдържание на живак или липсата му, заложени в Конвенция Минамата и в Регламента относно живака.