Делът на нископлатените работници се увеличава спрямо миналата година. Не се увеличават заплатите им и през второто тримесечие на годината.
В същото време се отчита увеличаване на заплатите на високоплатените работници. Това показват данните от поредното тримесечно проучване за издръжката на живот на КНСБ - изследване, което се прави вече 26 години.
Т.нар. група на бедните намалява, но това не означава, че домакинствата са подобрили икономическото си благосъстояние, защото те все още са в изоставащата група, обясни пред БНР Виолета Иванова от Института за социални и синдикални изследвания към синдиката.
По думите й, излизането от капана на бедността с ниски трудови възнаграждения е много труден и дълъг процес, а преминавайки в по-горна група хората продължават да се самоограничават.
Около 2/3 от домакинствата в България живеят с доходи под необходимите средства за издръжката на живот. 46 на сто живеят между линията на бедност и издръжката на живота, която за миналото тримесечие е между 500 и 600 лв. на член от домакинство, констатират от КНСБ.
Храните и другите стоки от първа необходимост ще поскъпват през следващите шест месеца, прогнозира по БНР икономистът Цветослав Цачев. Според него, българската икономика може да отбележи ръст от максимум 2-3% при благоприятен развой в Европа, което е много над средноевропейското равнище. Доходите обаче ще останат много ниски, смята Цачев.
Защото секторът на услугите, който на практика представлява половината икономика, е в много по-ниско ниво на заплащане, отколкото е средното. България е една от страните в Европейския съюз, която има най-силен растеж. Но по отношение на реалните доходи, ние много изоставаме. Един порочен кръг на бедността, коментира икономистът.