На свое заседание членовете на Съвета на духовните водачи са изразили тревога и загриженост по отношение на законопроекта за ограничаване и забраняване на мюсюлманското облекло, както и проектите за промени в Закона за вероизповеданията и Наказателния кодекс, става ясно от съобщение на Главно мюфтийство. Според тях голяма част от направените предложения за законодателни промени са опит за ограничаване на права, които са гарантирани от Конституцията и международните правни норми за защита на правата на човека. Съветът е твърдо убеден, че предприетите законови стъпки няма да допринесат за сигурността и спокойствието на българското общество, а напротив - ще подтикнат определени лица към нерегламентирано извършване на определени дейности, "защото природата не търпи празнота, а всяко действие поражда ответна реакция". В текста е подчертано, че мюсюлманското облекло е "божествено предписание".
"В момент, когато редица опити за укрепване на националната сигурност будят респект, борбата срещу радикалните действия на различни лица и течения заемат важно място в действията на почти всички държави, естествено и в България трябва да се предприемат определени мерки в съответствие с обстановката страната - без да се игнорира и без да се преувеличава това, което се случва и може да се случва. Но за да има ефект това трябва да се извърши по един балансиран и експертен начин, като от една страна се засилят факторите, които биха били преграда пред опасността за националната сигурност и радикализирането, а от друга, да се предприемат определени рестриктивни мерки. На преден план трябва да излиза убеждаването, облагородяването, а не забраняването или отрязването. Защото забраняването и отрязването не унищожават вредното, а му дават възможност да се развие в друга среда и по друг начин, дори много по-добре", отчитат от Мюфтийството.
Главните мюфтии и председателите на Висшия мюсюлмански съвет, които са ръководили мюсюлманската общност през последните 25 години, призовават българското общество да не се поддава на крайности, независимо от къде и от кого идват, а държавниците и политиците да действат по-толерантно, по-диалогично и по-мъдро и да не игнорират мюсюлманската общност и нейните религиозни, образователни и социални институции, "защото те са дали много за това, с което днес често се гордеем".
От Съвета заявяват желанието си в най-кратък срок да поставят тези въпроси и да изразят опасенията и тревогите си пред държавните органи, искайки среща с президента, председателя на Народното събрание и премиера.
Съветът на духовните водачи е един от висшите органи на мюсюлманско изповедание, който включва в състава си всички главни мюфтии и председатели на Висшия мюсюлмански съвет, ръководили религиозните дела на мюсюлманската общност в България след 1990 г. Съветът заседава много рядко и в правомощията му е да разглежда въпроси от изключително и съдбовно значение за мюсюлманите.