В понеделник беше оповестен редовният годишен доклад за състоянието на публичната администрация, според който през 2015 г. държавните чиновници са намалени с 2 процента.
Зорница Славова от Института за пазарна икономика коментира по БНР, че предвид раздутия щат това намаление е крайно недостатъчно:
„Администрацията наистина е намаляла, но предвид колко е раздута, тези 2% са крайно недостатъчни. Спрямо миналата година е намаляла, но спрямо 2010 г. се е увеличила с 10%. Това е проблем. Намеренията на всяко следващо правителство и всеки следващ финансов министър да се намали администрацията драстично никога не се случват и никога не се приближават до това да се случи нещо.
Продължава повече от издръжката на администрацията да е за персонал. Особено в МВР, което е най-многобройното министерство, там над 90% от разходите са за заплати.“
Според анализ на ИПИ в общините населението намалява заради демографската криза, но същевременно общинските служители се увеличават:
„Липсва контрол и политическа воля. Не може всеки министър да казва - "Догодина 10% съкращения на разходите за администрация" и 1-2 министерства да правят съкращения в размер на 7-8%, а други да увеличават администрацията, както се случи тази година.“
Повече от половината публична администрация у нас няма готовност за въвеждане на електронни услуги, заяви още Зорница Славова:
„Няма условия за наемането на по-ефективни и по-високо квалифицирани служители. Сега повечето администрации, над половината, въобще нямат готовност за въвеждането на някакви електронни услуги.“