В последно време в много страни по света, като последица от насилие, войни, бедствия и инциденти загиват много хора, което съвсем естествено буди нашата тревога, покруса и съчувствие. Последните терористични актове във Франция, Германия и други страни от Европа също предизвикват нашата загриженост от нарастване на насилието и предизвикват нашето християнско състрадание към близките и сънародниците на стотиците невинни жертви. Това се казва в позиция на Светия Синод във връзка с изказана частна позиция от Теодора Димова в „Мъченик или еретик”, обвиняваща ръководството на Българската православна църква (БПЦ) в липса на съпричастност с жертвите на поредното покушение срещу християни, и на спекулации по темата, че нашата Църква не е изказала официална позиция и съболезнования по повод убития от терористи-ислямисти отец Жак Амел - помощник енорийски свещеник в Сент Етиен дю Рувре, Франция.
Припомняме, че Негово Светейшество Българският патриарх Неофит и Светият Синод на БПЦ винаги са откликвали със съчувствие и съпричастност по повод на различни бедствия и терористични актове, при които са загивали невинни хора от различна националност, вероизповедание, обществено положение и убеждения. Българската патриаршия през последните години изразява последователно своята позиция срещу насилието и заявява по съответния начин своите най-искрени съболезнования по повод на антихуманни и варварски терористични актове, които се извършват от екстремистки настроени групи в различни страни.
Такава е била винаги неизменната реакция на БПЦ както при инцидента в московското метро през юли 2014, при терористичните актове в гр. Волгоград през 2014, по повод на трагедията при пожара в нощен клуб в Букурещ през ноември 2015, така и във връзка с кървавите атентати в Брюксел и в Ница в деня на националния празник на Франция през 2016 г. Послание на Българския патриарх до съответните църковни и държавни власти в южната ни съседка беше изпратено и по повод на кървавите атентати в Истанбул и в много други случаи, когато жертви на насилие са ставали стотици невинни хора независимо от тяхната религиозна вяра и културна принадлежност.
БПЦ е изразявала постоянно своята християнска позиция, и е отправяла молитви и съболезнования, и в случаите на отделни пострадали духовници и миряни. За това свидетелстват многобройните изявления срещу гоненията на християни в Сирия и Близкия изток и конкретно по повод на отвлечените в околностите на Алепо двама архиереи от Антиохийската патриаршия и от Сиро-яковитската църква.
Със съжаление и болка трябва да отбележим, че поради ежедневното нарастване на насилието и терористичните актове срещу християни в страните от Европа и Близкия изток, в много случаи, когато по света са загивали и страдали за вярата си християнски духовници и миряни, поради едни или други обстоятелства, не сме успявали да заявяваме своевременно официална позиция и да изказваме съболезнования по всеки конкретен повод. Това обстоятелство съвсем не означава, че като християни не страдаме и не се молим за всяка душа, която скърби и страда тук на земята, и за всеки човек, чиито живот е отнет по насилствен начин и си е отишъл преждевременно от този свят. От липсата на едно или друго официално съобщение по повод на конкретен трагичен инцидент не би следвало да се правят генерални изводи за позициите на Светия Синод или да се внушават в медийното пространство субективни възгледи и оценки на отделни автори като меродавна преценка за официалната позиция на БПЦ.