Режимът на президента Башар Асад и "Ислямска държава" са уличени, че са извършили атаки с химическо оръжие в Сирия, предаде Ройтерс.
Агенцията се позовава на съвместно разследване на Организацията на обединените нации (ООН) и Организацията за забрана на химическото оръжие (ОЗХО).
Една година е продължило разследването въз основа на единодушно решение на Съвета за сигурност на ООН. То обхваща девет нападения в седем района.
Установено е, че две от нападенията са били извършени от правителствените сили, а едно - от ИДИЛ. ООН и ОЗХО не са успели да стигнат до заключение кой е отговорен в останалите шест случая.
Сирийските правителствени сили са пуснали от хеликоптери хлор в Талменес на 21 април 2014 г. и в Сармин на 16 март 2015 г. според разследването.
И двете селища се намират в граничещата с Турция северозападна провинция Идлиб, която почти изцяло е под контрола на ислямистки бунтовници.
Разследващите са събрали достатъчно информация, за да заключи, че ИДИЛ е единствената организация, която е имала способността, мотивите и средствата, за да използва горчичен газ (иприт) в град Мареа, в северната провинция Алепо, на 21 август м. г.
През 2013 г. сирийското правителство се съгласи да унищожи химическия си арсенал в съответствие със споразумение, договорено с посредничеството на Русия и Съединените щати, припомня Ройтерс.
Съветът за сигурност на ООН подкрепи сделката с резолюция, в която пише, че при нарушения ще наложи санкции в съгласно Глава 7 от Устава на световната организация.
Изводите от разследването са създали условия за конфронтация в Съвета за сигурност по въпроса дали трябва да бъдат наложени санкции на виновниците.
Въпросът вероятно ще изправи едни срещу други Русия, основен поддръжник на режима на Асад, и Китай, от една страна, и САЩ, Великобритания и Франция, които подкрепят сирийската опозиция, от друга.
Постоянните представители на трите западни сили в ООН осъдиха сирийските власти за химическите атаки, установени в разследването. САЩ призоваха да бъде потърсена отговорност на извършителите.