Не оцветяваме резултатите от прегледа на качеството на активите (бел. ред. – т.нар. стрес тестове на банките в България). Външни одитори изследваха резултатите и казаха, че системата е стабилна. 18,9% е съотношението между базовия капитал и рисковите активи на банките в България. Резултатите бяха оценени и от международните пазари. Така гуверньорът на БНБ Димитър Радев коментира темата за състоянието на банковия сектор в България.
На директен въпрос относно двете банки, за които има препоръка да увеличат капиталовите си буфери – Първа инвестиционна банка и Инвестбанк, Радев отговори, че няма банка в България, която да попада под регулаторния минимум. Той напомни пред bTV, че става въпрос не само за Първа инвестиционна банка и Инвестбанк, но и за Търговска банка „Виктория”, като добави, че „Виктория” вече е вдигнала капиталовите си буфери. Повишаването на капиталовите буфери се прави, за да може съответната банка да издържи по-добре хипотетична бъдеща негативна макроситуация, уточни гуверньорът на БНБ. На питане дали може да има укриване на информация и съответно изкривяване на резултатите, Радев отговори, че процесът е бил много прозрачен и че БНБ е отговорила писмено на всички въпроси.
Радев отговори и на въпрос относно това дали е имало секретен доклад на БНБ с препоръки за Първа инвестиционна банка, който не е бил изпълнен. Докладът беше оповестен от „Биволъ”, като сайтът за разследваща журналистика подчерта, че инспекторите са открили преоценяване на активи и на изпълнение на кредити от ПИБ, като тези кредити са обвързани с фирми на големи български бизнесмени. Твърдението на „Биволъ” беше, че от 2012 година досега това положение едва ли се е променило. Гуверньорът призна, че е имало частично неизпълнение на препоръките на испекторите, но сега, към настоящия момент, актуалното състояние на банките в България е това, което са установили одиторите.
Банковият надзор е в много по-добро състояние сега, приключихме прегледа на активите на банките в България, имаме институционална рамка за действие във финансовия сектор, каза гуверньорът на БНБ. Според Радев управлението на резервите по времето на Иван Искров е било на добро ниво, но е имало проблеми с банковия надзор.
Имаме 180% покритие на лева чрез валутните ни резерви, каза още гуверньорът на БНБ. Според него е още рано да се говори за дати и мерки за влизане на България в еврозоната. Няма да станем по-бедни с влизането на еврозоната – категорично, посочи Димитър Радев. Всички знаем, че трябва да направим повече за производителността и доходите ни, добави той. Имаме третият най-нисък размер на дълг спрямо БВП в Европа, припомни гуверньорът на БНБ.
Като приоритет освен пътя към еврозоната, Димитър Радев посочи консолидация на банковия ни сектор – по-голям интерес от инвеститори, сливане на банки и появяване на по-големи банки. Очаквам да има новини в близките месеци по тази тема, каза той.
За финал Димитър Радев си пожела положителна оценка от страна на ЕС за банковия ни надзор.
Филипа