Градовете се разрастват, изяждайки по пътя си плодородни земи, и пионери в селското стопанство намират нови начини да отглеждат необходимите ни пресни продукти.
Те се насочват към контейнери, празни сгради и всякакви неизползвани пространства, които могат да намерят, за да създадат нови вертикални ферми.
"Просто се опитваме да имитираме природата. Не е толкова футуристично, колкото може да звучи," отбелязва Маартен Вандекрюис, младият основател на Urban Crops, нова белгийска компания, специализирана в системите за отглеждане на закрито с помощта на LED осветление.
Зад него в призрачното, сякаш фантастично лилаво сияние са наредени в етажерки, предназначени за градинарството. Пространството е затворено без естествена светлина.
Лилавото сияние е резултат от червените и сини лампи. Предполага се, че то създава оптималните условия за растеж.
Вандекрюис се гордее с напълно автоматичната си агросистема, която е разположил във Варегем, Източна Белгия.
В лабораторията на Urban Crops (в приблизителен превод „градски зърнени“) конвейерна лента придвижва касетките с покълнали растения, поставени в специален субстрат. Почва не се използва, за да се намали рискът от болести, свързани с животинския свят и с други външни фактори.
Касетките попадат в затворено помещение, по чийто стени са наредени рафтове. Под изкуствената светлина растенията се развиват в контролирана среда, хранят се чрез хидропонна система - във водата е добавена идеалната смес минерални соли и най-важните хранителни вещества.
Средата е изключително стерилна и не са необходими пестициди. А понеже LED лампите не нагряват, те могат да бъдат разположени близо до растенията, което дава възможност за етажите със зеленчуци да бъдат разположени по-нагъсто.
Еволюция, не революция
Вандекрюис смята, че бъдещето на вертикалното фермерство е да се разрасне до промишлени мащаби. "Това е просто еволюция", а не агро-индустриална революция, естествен прогрес от полето към парниците, след това от парниците към вертикалните ферми, отбелязва той.
С неговата система пространство от 50 квадратни метра може да се преобрази в 500 квадратни метра използваема земя. При това растенията се развиват два - три пъти по-бързо, отколкото навън, което допълнително повишава реколтата.
В лабораторията на Urban Crops всеки ден на площ 30 квадратни метра се произвеждат до 220 марули, като се използва само 5% от водата, която се изисква при традиционното селско стопанство.
За Самуел Коласе, преподавател и изследовател към центъра за аграрни изследвания „Карах“ в белгийската провинция Ено, концепцията за градското фермерство в момента не е много убедителна в страни като Франция и Белгия, където разстоянието между градовете и полята не е огромно.
Обаче в изключително урбанизирана среда като нюйоркската има проекти, които работят доста добре, отбелязва той.
При неблагоприятни климатични условия или при някои ситуации във военни или бежански лагери такива "някакси футуристични идеи" са напълно възможни, допълва Коласe. Неговата лаборатория произвежда всичко - от банани до родедендрони.
Безкрайни възможности
Според Urban Crops начините на употреба на техните технологии за вертикално фермерство на практика са безкрайни.
Компанията предвижда продуктите й да се използват във фармацевтичните лаборатории, за да се произвеждат растения с лечебни свойства, в супермаркетите, които могат да продават собствена изключително прясна продукция, като същевременно съкратят транспортните разходи, или пък в изолирани общности в Скандинавия и на други места.
Засега клиентите на компанията имат по-скромни амбиции.
Луксозен ресторант например иска да експериментира с вкуса, текстурата, размера и цвета на съставките, които ползва, чрез леки промени в светлината, температурата и хранителните вещества в процеса на отглеждане.
Urban Crops твърди, че е произвела вид рукола, чийто вкус "експлодира" в задната част на гърлото.
А за домакините има индивидуални комплекти рафтове и осветление, за да си отглеждат собствени подправки и чери домати. Шведският мебелен гигант ИКЕА вече се присъедини към идеята за домашното селско стопанство, като пусна собствени комплекти за отглеждане на растения тип "сглоби си сам".