Месец след сделката с "Царските конюшни" министрите от кабинета "Борисов-2" одобриха промени в Закона за държавната собственост, с която се осигурява по-добра защита на държавния интерес.
Когато данъчната стойност на частта на държавата от съсобствен имот е над 10 000 лв., продажбата на нейния дял се извършва от областния управител, гласи съобщението от МС. Тази продажба става със съгласието на изпълнителния директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. Това е записано в промените, които правителството предлага в Закона за държавната собственост.
Ограничава се броят на субектите, които биха могли да придобият безвъзмездно право на собственост върху имоти - частна държавна собственост.
Безвъзмездното прехвърляне на собствеността ще може става само в полза на общините за изпълнение на техните функции или за трайно задоволяване на обществени потребности от местно значение, гласят промените.
От своя страна общините няма да имат право да продават, заменят, даряват, внасят като непарична вноска в капитала на търговски дружества придобитите имоти. Местните администрации няма да могат да учредяват право на строеж или право на ползване върху тях.
Забраната няма да важи за случаите, свързани с реализирането на обекти, необходими за обществени потребности от местно значение, както и в случаите по чл. 22а от Закона за насърчаване на инвестициите на инвеститор, получил сертификат за инвестиция клас А, клас Б или за приоритетен инвестиционен проект.
Според текста на закона, чл. 22а гласи: По искане на инвеститор, получил сертификат за клас инвестиция, съответният компетентен орган може да:
- извършва продажба на недвижим имот-частна държавна собственост, по местонахождението на инвестицията, без провеждане на търг, след оценка и писмено съгласие от министъра на икономиката и от министъра на регионалното развитие и благоустройството, а за имоти, предоставени за управление на Министерството на отбраната-без провеждане на търг, след оценка и писмено съгласие и от министъра на отбраната, след което областният управител издава заповед за прехвърляне правото на собственост и сключва договор с инвеститора;
- извършва продажба на недвижим имот-частна общинска собственост, по местонахождението на инвестицията, без провеждане на търг или конкурс, след оценка и решение на общинския съвет; въз основа на решението кметът на общината издава заповед и сключва договор с инвеститора;
- учредява възмездно ограничено вещно право върху недвижим имот-частна държавна собственост, по местонахождението на инвестицията, без провеждане на търг, след оценка и писмено съгласие от министъра на икономиката и от министъра на регионалното развитие и благоустройството, след което областният управител издава заповед за учредяване на ограничено вещно право и сключва договор с инвеститора;
- учредява възмездно ограничено вещно право върху недвижим имот-частна общинска собственост, по местонахождението на инвестицията, без провеждане на търг или конкурс, след оценка и решение на общинския съвет; въз основа на решението кметът на общината издава заповед и сключва договор с инвеститора.
В случай на нереализиране на предвидените от общините мероприятия, се предвижда те да прехвърлят собствеността върху придобитите имоти на държавата.