Международните отзиви след смъртта на дългогодишния ръководител на Куба Фидел Кастро варират от "велика личност" до "кошмар за американските президенти".
Фидел Кастро - последната голяма фигура на международния комунизъм
Фидел Кастро, който почина в петък вечерта на 90 години, ръководи Куба с желязна ръка близо половин век, отправяйки предизвикателство от комунистическия си остров на 11 американски президенти.
Символизирайки надеждите на Третия свят и на освободителните движения в началото на революцията си от 1959 година, "Ел Барбудо" ("Брадатия), в зелена военна униформа, постепенно се превърна в авторитарен и догматичен лидер, отказвайки каквото и да било либерализиране и подчинявайки цялата опозиция.
Руски политици: Фидел Кастро бе от плеядата велики хора
Президентът на Русия владимир Путин изрази съболезнования във връзка с кончината на лидера на кубинската революция Фидел Кастро, отбелязвайки, че името му с основания се приема като символ на цяла епоха в най-новата световна история, съобщи пресслужбата на Кремъл.
"Изградената от него и неговите съратници свободна и независима Куба стана влиятелна членка на международната общност и послужи за вдъхновяващ пример за много страни и народи. Фидел Кастро бе искрен и надежден приятел на Русия", се посочва в съболезнователната телеграма, подписана от Путин.
Руският премиер Дмитрий Медведев нарече Фидел Кастро изтъкнат лидер, с чиято кончина си отиде цяла една епоха.
Членът на комитета на Руската федерация по отбрана и сигурност Алексей Пушков изрази съболезнования към кубинския народ във връзка със смъртта на лидера на кубинската революция Фидел Кастро на страницата си в Туитър.
"Умря Фидел Кастро. Съболезнования на кубинските приятели, на целия народ на Куба. Кастро бе от плеядата велики хора, променили света. Светът ще го помни", написа Пушков.
Председателят на Комунистическата партия на Руската федерация Генадий Зюганов нарече починалия Фидел Кастро морален авторитет за цялото човечество, положил основи на нравствената политика.
Под ръководството на Кастро Куба доказа безрезултатността на санкциите и изолацията, каза пред ТАСС председателят на комитета по международните въпроси към Съвета на федерацията Константин Косачов във връзка с кончината на Фидел Кастро.
Латинска Америка: Фидел Кастро стана безсмъртен
Президентът на Венецуела Николас Мадуро изрази солидарност с кубинския народ във връзка с кончината на Фидел Кастро.
Венецуела е сред най-важните икономически и политически съюзници на Куба в района.
"Току-що разговарях с лидера на кубинската държава Раул Кастро, за да изразя солидарност и любов към народа на Куба във връзка с кончината на команданте Фидел Кастро", написа Мадуро в Туитър. "60 години, след като яхтата "Гранма" отпътува от Мексико, Фидел отива в безсмъртието на хората, които се сражават цял живот", допълни венецуелският президент.
Държавният глава на Мексико Енрике Пеня Нието нарече починалия лидер на кубинската революция Фидел Кастро приятел на Мексико и един от символите на 20-и век.
В Туитър Пеня Нието написа: "Фидел Кастро бе приятел на Мексико, вдъхновител на двустранните отношения, основаващи се на уважение, диалог и солидарност".
"Мъчение" за много президенти на САЩ
Американските медии обрисуваха суров портрет на бившия кубински лидер Фидел Кастро.
Някои го описаха като "репресивен лидер", а други - като "мъчение" за десетима президенти на САЩ.
В електронните си издания тези медии отделиха голямо място на "революционния лидер, който предизвикваше" САЩ, както написа в. "Ню Йорк таймс".
"Той донесе студената война в западното полукълбо, измъчваше 11 президенти и изправи света на ръба на ядрената война", припомня същото издание.
То открои и "значението" през 20-и век на тази "международна фигура", която ръководеше само един много малък карибски остров с население 11 милиона души.
Според в. "Лос Анджелис таймс" Фидел Кастро бе "революционна икона, чието влияние се усещаше много по-далече извън Куба".
Същата гледна точка споделя и "Маями хералд", според който "сянката" на Фидел Кастро се бе разпростряла близо 50 години над Латинска Америка и света.
За критиците си той беше "репресивен лидер, който превърна страната си в Гулаг", твърди "Вашингтон пост".
Остава да разберем дали неговата смърт ще предизвика важни промени в управлението на Куба. Според Питър Шехтър, експерт от Атлантическия съвет - център за анализи с централа във Вашингтон, стабилността вероятно ще вземе превес.
Предавайки властта на брат си Раул Кастро, Фидел еднозначно му даде и пълна свобода да действа, а при неговото управление никога нямаше да се стигне до сближаването с президента на САЩ Барак обама, започнало през 2014 година от сегашния държавен глава на Куба, допълва Шехтър.
Хиляди кубинци ликуваха в Маями
Хиляди хора ликуваха по улиците на района в Маями, известен като "Малката Хавана", след като кубинското правителство съобщи новината, че бившият президент Фидел Кастро е починал.
Кубинските емигранти удряха тигани с лъжици, развяваха кубински знамена и ликуваха в квартала. От колите се чуваше салса, а шофьорите натискаха клаксоните, а в небето имаше заря от фойерверки.
Полицията отцепи улиците, водещи към кафене "Версай", известено място, където се събират живеещи в САЩ кубинци.Ликуващите скандираха "Cuba si! Castro no!" ("Да на Куба! Не на Кастро!"), а други крещяха "Cuba libre" ("Свободна Куба!").
Атмосферата беше празнична, а не тъжна, но това не бива да буди изненада, отбелязва АП. В продължение на десетилетия личността на Кастро беше надвиснала над Маями като сянка и в много отношения неговата политика и власт бяха поставили отпечатъка си върху града и неговите жители.
Кубинци бягат в Маями, Тампа и Ню Джърси, както и на други места, след като Кастро взима властта през 1959 година. Някои са лоялни на предишния президент Фулхенсио Батиста, а други са заминали, надявайки се, че ще могат да се върнат скоро в родината си, защото Кастро ще бъде свален.
Това обаче не се случи.