Откритият в българска лютеница олеамид не е наркотично вещество. Това каза пред bTV токсикологътот ВМА Силвия Стойкова.
Има строга класификация за наркотичните вещества и олеамид не фигурира в нея, подчерта тя.
По думите й олеамид е широко разпространено около нас вещество. Има го в храни, които съдържат растителна мазнина, посочи токсикологът.
Веществото олеамид не фигурира в официалния списък на наркотичните вещества, каза и Богомил Николов председател на асоциация „Активни потребители”.
Асоциацията е изследвала 12 марки промишлено произведена лютеница, както и три вида домашни от различни региони на страната, за да се направи сравнение.
Лютениците са изследвани в България, но след намерения олеамид проба е изпратена и в белгийска лаборатория, която е потвърдила резултатите.
Концентрацията не е пренебрежимо малка – между 0,1 и 1%, коментира Николов.
Според него най-вероятно става дума за замърсяване в хода на самото производство, например веществото да е попаднало в продукта от дадена машина, от някакъв вид смазка. Знаем, че има практика да се внася пюре от най-различни краища на света. Тоест този инцидент може да се е случил на другия край на света, подчерта Николов.
Установено е, че при промишлените лютеници има много повече добавена захар – по 8-9 чаени лъжички на буркан от 500 грама, което означава средно по 2 чаени лъжички на 100 грама.