"Алфа Рисърч": Пет партии влизат в новия парламент

    Ако изборите бяха следващата неделя, новият парламент би се оказал в патова ситуация, близка до тази през 2013 година, като в народното събрание не би имало партия със самостоятелно мнозинство, а възможните коалиции биха били доста трудни, сочи регулярното тримесечно проучване на агенция Алфа Рисърч, осъществявано съвместно с "Нова телевизия". То е проведено между 14 и 22 януари и показва, че ГЕРБ биха получили 32.6% от гласовете, или с 3.8 на сто повече от БСП.

    Обединените патриоти ще постигнат резултат, близък до този на президентските избори - 10.7%. ДПС, което обикновено се представя по-слабо в проучванията, отколкото на самите избори, има 7.8% подкрепа. Ако обаче и на парламентарните избори активността е висока, то може да остане в рамките на тези граници.

    С няколко десети над бариерата от 4% би била новосформираната партия на Веселин Марешки, но тепърва предстои да се види как ще се развива нейната подкрепа. В условията на започнала вече поляризация и челен сблъсък между ГЕРБ и БСП, фрагментираната десница стартира от "под прагови" позиции – с 3.8% и най-близко до парламентарно представителство за момента е Реформаторския блок. За "Да, България" биха гласували 2.8%, а а 1.4 на сто биха подкрепили формация около ДСБ. Подобна е ситуацията и с по-малките партии в ляво – 1.9% за Татяна Дончева и 1.4% за АБВ.

    Възможните коалиции не са по вкуса на избирателите

    При тези параметри, които отразяват както известно слягане на електоралните турбуленции, породени от президентския вот, така и пренастройването на вълна "парламентарни избори" формирането на кабинет би се оказало сложна задача. Ако част от десните избиратели останат без свое представителство в парламента, се отваря път към нарастващо влияние на популизма и национализма, смятат от "Алфа Рисърч".

    Интересен парадокс, който регистрира настоящото проучване е, че типа управление, който тя би могла да произведе, е в сериозно противоречие с обществените очаквания за политическия профил на бъдещото правителство. В момента най-голям дял от хората (36.6%) биха желали след изборите страната да има дясно-центристко управление около ГЕРБ и други партии от този спектър.

    27.3% предпочитат ляво-центристко управление около БСП. 11.5% виждат съюз на Обединените патриоти с ГЕРБ, а 8% - на патриотите с БСП. Най-малко желани са коалиция ГЕРБ – БСП (5.3%) и повторно управление на БСП и ДПС (4.2%). Макар и много слабо популярна, коалицията ГЕРБ-БСП се подкрепя основно от симпатизантите на левицата, като реакция на пакетирането им с ДПС.

    Изрично трябва да се подчертае, че динамиката, която се наблюдава през последните месеци – между партиите, вътре в партиите, и между центровете на власт, създават предпоставки и за по-сериозна мобилност в оставащите два месеца до изборите. Възвръщането на политизацията и повишеният интерес към политическите актьори са в състояние съществено да променят картината до датата на предсрочните парламентарни избори, е заключението на "Алфа Рисърч".

    Източник: http://www.dnevnik.bg

    Видеа по темата

    Коментари в сайта

    Случаен виц

    Последни новини