Идването на Доналд Тръмп на власт не промени традиционната политика на САЩ да изтласкват Русия от европейския газов пазар, пише "Независимая газета", цитиран от Би Би Си.
Американският посланик в Гърция Джефри Пайът заяви, че Съединените щати се обявяват против проекти като "Северен поток-2", засилващи зависимостта на Европа от Русия. Новият държавен секретар Рекс Тилърсън обещава да подсигури на Европа американски горива.
Според експерти е логично, че САЩ се стремят да заемат ниша на външния газов пазар. "За да оцелее, американският добивен сектор трябва на всяка цена да си уреди пласмент в ЕС. Американските износители ще склонят да продават втечнен природен газ в ЕС и Азия дори под себестойността, за да свият вътрешния пазар, с което да вдигнат там цените на енергийните ресурси", обяснява финансовият аналитик Алексей Антонов. В близките пет години присъствието на фирми от САЩ в ЕС ще се засилва и политиката на Тръмп ще съдейства за това, смята наблюдателят.
"Украинският въпрос" може би ще е първи сериозен тест за новите отношения между Русия и САЩ, прогнозира "Ведомости".
Украйна ще стане карта в ръцете на противниците на Тръмп, смята политологът Олга Оликър от Вашингтон. "САЩ и Русия не могат да решат кризата в Украйна, но Русия и Украйна могат. Много неща ще зависят от това какво става в Украйна - въпреки уверенията на руската пропаганда, САЩ не дърпат за конците (украинския президент Петро) Порошенко, той сам ръководи правителството си", казва тя.
Освен това, ако надеждите за подобряване на отношенията с Русия не се оправдаят, Украйна може да стане инструмент в противопоставянето между Белия дом и конгресмените, които ще настояват Съединените щати да увеличат финансовата и военната си помощ за Киев, допълва Оликър.
Украйна не представлява интерес за Тръмп като бизнес проект и му е необходима само в контекста на отношенията с Русия, смята киевският експерт Вадим Карасьов.
"Русия трябва да помогне или поне да бъде неутрална във възпирането на Китай, Иран и някакви аморални играчи. Ако войната (между украинските власти и проруските сепаратисти) в Донбас продължи, Тръмп няма да има поле за маневри - американските медии, лобита и Конгресът ще бушуват как Русия е агресор и иска да унищожи Украйна. Тогава Тръмп няма да се реши на сделка с Русия, въпреки че иска да вижда в нея партньор за преговори, а не страна в една война", предупреждава анализаторът.
Ще се наложи Русия да представи на САЩ допълнителни гаранции за уреждане на конфликта в Източна Украйна; ако пък Москва ги наруши, за Тръмп това ще е първото голямо геополитическо поражение, убеден е Карасьов.
Още тази година предстои да бъде сменен шефът на руската дипломатическа мисия във Вашингтон, пише "Комерсант". По данни на вестника основен кандидат на Москва за посланик в САЩ е заместник-външният министър Анатолий Антонов, доскоро работил в министерството на отбраната.
Междувременно според "Комерсант" Доналд Тръмп засега не е избрал нов американски посланик в Русия. Сред възможните кандидати всекидневникът посочва Томас Греъм, съветник по руските въпроси на бившия президент на САЩ Джордж Буш-младши, както и конгресмена Дейна Рорабакър, известен с доброжелателно отношение към Русия. Във връзка с кандидатурите за посланик в Москва впрочем предстоят много трудни изслушвания в Сената, отбелязва "Комерсант".
/БТА/