Със заупокойна литургия на 4 март в Свищов се отбелязва 40-годишнината от земетресението, при което загинаха 109 души.
Спасителната операция е продължила до 11 март, припомни в пресклуба на БТА във Велико Търново полк. Тодор Георгиев, участвал в нея през 1977 година. Тогава той е бил служител в криминалния отдел на МВР във Велико Търново и непосредствено след труса е командирован в Свищов.
В продължение на 40 години Тодор Георгиев съхранява оригиналния протокол, в който са описани имената на жертвите, възрастта и професиите им. Сред тях са 27 деца.
Според заключенията на патоанатомите причината за смъртта в 90 процента от случаите е задушаване, посочи той.
Тодор Георгиев си спомня, че на третия ден след земетресението в Свищов е пристигнал тогавашният държавен ръководител Тодор Живков. Той е поискал информация за загиналите, от които 15 са били инженери, 11 служители на МВР, шестима учители и четирима директори на институции.
В петте дни след заметресението с магнитут 7,6 по Рихтер, с епицентър Вранча, когато са провеждани спасителните операции, са следвали вторични трусове.
В дейностите са се включили над 80 униформени от районните управления на МВР от целия регион, както и военни от поделенията в Свищов, Велико Търново и Белене, каза Георгиев. Задачата им била да разчистят руините, да помогнат за спасяването на хората и да осигурят кордон срещу мародерства.
Оригиналният протокол с имената на жертвите, съхраняван от Тодоров ще бъде дарен на Регионалния исторически музей във Велико Търново.