Председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов изрази съмнение, че у нас има държавност, защото не виждаме борбата срещу негативните явления.
Борбата срещу корупцията не е само на съда, борбата трябва да бъде на съда, прокуратурата, цялото общество и всички политици, каза Панов пред bTV.
„Ако се съмняваме, че има държавност у нас, това е, защото не виждаме борбата срещу негативните явления“, заяви той.
Панов коментира посещението на ръководителя на румънската антикорупционна прокуратура Лаура Кьовеши у нас с думите, че хората са успели да чуят какво е имала да каже въпреки атаките и дискредитирането и въпреки линията, че това е политическа сбирка.
Панов е категоричен, че това, което става в Румъния сега е опасно за някои и има страхове, че ще дойде и у нас.
"Истината е, че корупцията не е български феномен, а на всички държави. Как действа държавата обаче е въпросът и реагира. Ако в България се усеща липса на държавност, то там има модел, в който орган осъществява тази дейност – прокурори в екип с разследващи органи и вещи лица, които се подбират по специален ред”, заяви той.
Един от аргументите на г-жа Кьовеши за успешната работа на антикорупционното звено е, че са независими. „Да, тя е техен главен прокурор, но тя не може да им каже какво да правят. При нас положението е по-различно. Ние създадохме спецсъдилища, които не мисля, че показват добри резултати”, допълни Панов.
Той коментира още, че не гони политически цели, а опитът на северната ни съседка не би довел до нищо лошо.
Председателят на ВКС даде пример за това как протича един процес в Румъния и как у нас. Уличен във взимане на подкуп митничар е осъден на 3 години ефективно в северната ни съседка, а у нас получава оправдателна присъда.
По повод кадровите промени, извършени от него, председателят на ВКС посочи, че са премахнати хора, чиято длъжност може да бъде изпълнявана и от други, без да бъдат претоварени.
По темата за новия състав на ВСС Панов коментира, че обликът на съдебната система за близките 5 години ще бъде този Висш съдебен съвет и ако искаме България да не изглежда като балканска корумпирана държавата - това зависи от тези хора.
Според него те трябва да са магистрати с авторитет, а не избрани на регионален принцип. Той апелира да бъдат избрани достойни хора, които да бранят интереса и да не прикриват проблемите.