“Уран във водата от кладенците до Икономическия техникум е имало винаги и сме го знаели още от 70-те години”. Това заявява бившият шеф на обект “Болярово” в “Редки метали” - 83-годишният Георги Грозев. Той отдавна е пенсионер и прекарва времето си на вилата в Кенана. До 1990 година е работил като инженер-геолог, началник на местната структура на “Редки метали”, базирана в Болярово. Ръководел е проучването на урановите находища в района на Хасково.
“Още от 70-те години, преди да направят Бирената фабрика, правиха анализ на водата и установиха наличие на уран. Тогава обаче казаха, че няма нищо страшно, защото превишението на нормата не е голямо”, разказва пенсионираният геолог. “Не знам какво е било превишението, нито пък каква е била нормата тогава”, уточнява Георги Грозев и допълва, че още тогава партията (БКП) не е желаела да се дава гласност на това.
“Десетилетия прекарах в “Редки метали”, проучвал съм урановите находища, пия от същата тази вода от години. Вече съм на 83 и ми няма нищо”, казва той.
“Уранът е много опасен за човека, но когато е в много големи количества. Сега гледам по телевизиите какво се приказва и се ядосвам. Нищо страшно няма. Това не е новина. Знаем го от години, знаят го и повечето хора в Хасково”.
Находището на уран, което е било експлоатирано от “Редки метали”, се намира между Болярово и разклона за Татарево. “Началник на обекта беше Георги Кавръков, той почина. Технологията беше със сярна киселина. Рудата беше на дълбочина 250-300 метра. Наливаше се киселината и с помпи се изкарваше емулсията, която отиваше за обогатяване в Елешница и оттам в бившия Съветски съюз. Оттам се връщаше вече като гориво за АЕЦ “Козлодуй”, разказва възрастният геолог.
Звучи парадоксално, но според него водата с уран – от кладенците на ВиК срещу Финансово-стопанската гимназия, е най-добрата вода за пиене в Хасково.
А най-доброто находище на уран в района се намира в Кенана. “Правили сме сондажи между сегашната ул. “Георги Китов”, (старият път за Бадема) и Болярово и сме установили, че това е най-доброто находище на уран. Но не е разработвано заради близостта до града. Рудата е на дълбочина около 300 метра”, допълва геологът.
Тодор Кръшков
Тежка Вода
ти си трол
Васко
Су-37
Виктор
реалист
Аскувлия
001
Речният Моряк от Асковската ряка
шинтоист
Косе Босе
Филанкишията
Който се интересува от възможните последствия след консумация на вода с някаква част уран, да си свали да прочете документи от сайта на световната здравна организация и да сравни нейните показателни норми със замерванията направени в Хасково през последните години. Простите сметки показват че в даден период между 2014 и сега е имало момент, в който някъде в Хасково е течала вода с уран 33 пъти над нормата. Това е недопустимо и катастрофално. И хората който са си затворили очите трябва да бъдат съдени, но не от съда, а от народа.
реалист
куку
мастикаджия
Прощавайте ако съм ви обидил ,няма да си видим скоро.Ако ви трябвам,на Кенана съм .
001
ао
ани
Uда си консумираме всичко! Защо ни се спестява информация?! Нямаме ли право като потребители да знаем какво консумираме?! За водата си плащаме и би трябвало да знаем какви са характеристиките и и дали е годна за консумация!
ани
Сега обаче мълчат.
Да
Златна треска
... Единствения начин - кауните копат 300 метра надолу и са на златния дамар :))
Д-р Андреева
John
реалист
Джери
рачо
Иван
Прагматик
Ежрика
катил