Източнокитайският град Нанжинг, подобно на много други градове, е засегнат от интензивен смог.
Според Индекса за качеството на въздуха, който използва скала от 0 до 500 (по-големите стойности означават по-силно замърсяване), качеството на въздух в Нанжинг е оценен на 132. Тази стойност се смята за нездравословна, особено за хората с респираторни заболявания.
Италианската проектантска фирма Стефано Боери Архитети, вярва че строежът на кули покрити с растения ще реши проблема със замърсяването в градовете.
Наскоро компанията оповести, че ще построи два небостъргача, по чийто покриви и балкони ще бъдат засадени 1 100 дървета и 2 500 увивни растения.
Строежът на сградите, нарачени Зелените кули на Нанжинг, започна в началото на 2017 и трябва да приключи догодина.
Дизайнът ще бъде подобен на комплекса, който Боери издигна в Милано, той също се състои от 2 кули с височина 110 и 76 метра. Още една такава е планирана и в Лозана, Швейцария. Тя трябва да отвори врати в началото на 2018.
И макар в момента да се строят едва две “горски” кули, крайната цел на Боери е да създаде “горски град” в Нанжинг и други китайски градове.
Горската кула ще приютява офиси, луксозен хотел с 247 стаи, музей и колеж по архитектура.
Комплексът в Милано, наречен Bosco Verticale, бе завършен през 2014.
Балконите и покривите са покрити с приблизително 900 дървета ( всяко с височина между 3 и 9 метра) и с над 20 000 растения, вариращи от храсти до цветя.
Растенията във всяка кула покриват по над 7 000 квадратни метра площ.
Растенията в Нанжинг ще усвояват по 25 тона въглероден диоксид годишно и ще произвеждат по около 60 кг кислород на ден.
Превозните средства отделят по около 4.7 метрични това въглероден диоксид годишно, това означава, че комплексът ще компенсира емисиите от около 5 автомобила на година.
Ефектът на кулите в Нанжинг върху цялостното замърсяване в града ще бъде минимален.
Боери предвижда в града да се появат до 200 покрити с растителност кули, както и повече зелени пространства.