Федерацията на потребителите в България ще заведе колективен иск в съда на базата на събраната подписка срещу некачествената питейна вода, който ВиК -Хасково предлага. Това обяви днес в родния си Хасково изпълнителният секретар Емил Георгиев на съвместна пресконференция с председателя на държавния орган, защитаващ правата на потребителите -Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов. Георгиев допълни, че в събираната в Хасково подписка срещу некачествената вода, която вече втори месец е забранена за питейни нужди и готвене, има 1200 парафа-напълно достатъчни за завеждането на иска, който първоначално ще е към Здравното министерство за укриване на информация. Искът ще е символичен, посочи Георгиев. Ако от Здравното министерство докажат, че не са укрили информация, обмисля се подобен иск срещу ВиК -Хасково.
Георгиев обяви още, че разполага с документи от анализи за алфа активността на водата в Хасково от Националния център по радиобилогия и радиационна защита, според които засечките показват, че на някои места радиация е 30 пъти над нормата. „Проблемът е, че подобни резултати са засичани година назад и през това време не е намерен източникът на тази алфа активност.“ Емил Георгиев обаче допълни, според мнението на експерти, с които е разговарял, предвид количеството над допустимата норма, вероятно алфа активността е предизвикана от разпада на Полоний 231. „Въпросът е защо толкова дълго ни се е предоставяла избирателна информации за алфа активността. Най-високите засечени количества не са обявявани публично“, коментира председателят на ФПБ и добави, че всички документи и подписката, с които рабполага Федерацията ще бъдат предадени в Комисията за защита на потребителите и здравното министерство още този четвъртък. Георгиев посочи, че ако властите продължават да прикриват истината за питейната вода у нас, ще постави проблема и в Брюксел.
Председателят на Федерацията за защита на потребителите Димитър Маргаритов посъветва гражданите на Хасково и в другите населени места да са съвестни платци към ВиК дружествата до изясняване на обстоятелствата и събирането на необходимите документи за това дали става въпрос за нелоялна търговска практика от тяхна страна. Аргументите за това са, че населението плаща за питейна вода, който в същото време е забранена заради лошите си качества за питейни нужди. „Трябва да направим необходимите проверки, да се прегледат анализите и едва тогава ще преценим дали става въпрос за нелоялна търговска практика, което е в нашата компетенция като орган“, посочи Димитър Маргаритов. Ако това се докаже, потребителите ще имат право на обезщетение, а КЗП ще може да санкционира нарушителите- ВиК дружествата. Според Закона максималната парична санкция за нелоялна практика е 30 000 лева.
Според Емил Георгиев въпреки, че са похвални усилията на депутатът Делян Добрев, който издейства 2 млн.лв. от правителството за нови кладенци за питейната вода в Хасково, парите няма да са достатъчни да се ликвидира ситуацията.
По проблемите с водата Федерацията на потребителите ще организира кръгла маса с експерти на национално ниво. Форумът, който ще е през юни, ще разглежда въпроса за качеството на услугите, които предлагат ВиК операторите в страната и търси отговори как трайно де се режи проблемът със замърсяването на водата за питейни нужди. Според данните във всички райони, където е имало уранов добив, включително и в Хасковско, има проблем с водата. В земята през годините са вкарани 2 млн. т. сярна киселина, чрез която у нас е добит 70 % от урана, посочи Георгиев.
Емил Георгиев и Димитър Маргаритов обявиха Хасково като градът с първата съвместна изнесена приемна между КЗП и ФПБ. Държавната и неправителствената защитнически потребителски организации ще продължат срещите си с гражданите и в другите градове на страната.
Красимира Славова
Koleva
001
баба ТоЯга
Рибар
Нищо няма във водата и никога не е имало
Аман от глупаци
тт
Чоки
asd
писна ни
мастикаджия
когато беше рефер.Изобщо не му пука за водата. Мангизите са важни.
Мария