Както твърди Парадоксът на Ферми, вселената е огромно, непознато пространство, изпъстрено с трилиони потенциално обитаеми планети. Но къде са извънземните ?
В опит да разрешат загадката трима учени предположиха, че извънземните цивилизации са преминали в състояние на доброволна хибернация – в изчакване вселената да се охлади, и да позволи обработката на информация в невиждани до момента мащаби.
Докладът на нерволога от Оксфорд Андърс Сандберг, експерта по изкуствен интелект Стюард Армстронг и Милан Циркович от Астрономическата обсерватория в Белград твърди, че цивилизации далеч по-напреднали от нашата, вече са изследвали голяма част от вселената и сега изчакват по-добри времена.
В момента космическата радиация увеличава температурата до над 3 келвина. С разрастването на вселената обаче, температурата ще спадне.
“Ако искате да обработите колкото се може повече информация с енергията, с която разполагате, най-добре би било да изчакате”, казват учените.
Не съществуват доказателства в подкрепа на теорията, дори изследователите допускат, че може да не сме открили извънземни защото не съществуват или защото са твърде далече от нас.
Идеята ни помага не само да отхвърлим множество възможности свързани с Парадокса на Ферми, но ни дава по-добра представа за собствените ни шансове за оцеляване и потенциалното бъдеще на вселената.
Да разгледаме по-внимателно естивационната хипотеза.
Тя се основава на предположението, че колкото по-напреднало е едно общество в културно и технологично отношение, толкова по-вероятен е преходът от биологично към почти изцяло машинно съществуване.
Ако ние хората едва сега започваме да създаваме бионични части за тяло и устройства сливащи мозъка с изкуствения интелект, представете си какво би постигнала цивилизация с хиляди, дори милиони години по-напреднала от нас.
Наскоро учен на НАСА предположи, че не трябва да търсим единствено биологични признаци на живот, а извънземни, които преди много години са извършили прехода от плът и кръв към изкуствен интелект.
Идеята на Сандърс и колегите му твърди, че цивилизации много по-напреднали от нашата най-вероятно вече са открили как да се оттърват от тленните си, неефективни тела и са пренесли умовете си в машина.
Илон Мъск например твърди, че това вече се е случило и ние живеем в илюзия подобна на Матрицата.
Според естивационната теория обработката на енергия е единствения източник поддържащ съществуването на подобна цивилизация, затова подходящите условия са жизненоважни за по-нататъшния и напредък.
Ако обработката на информация е зависима от температурата, е нормално да се наблюдават определени термодинамични разходи. Обработката на информация е 10 пъти по-ефективна, ако компютърът е 10 пъти по-студен (в келвини).
Като се има предвид, че разширяващата се вселена ще се охлади след милиони години, извънземните, може да са решили да преминат в състояние на хибренация и да изчакат края на неблагоприятните условия.
Ако искат да оптимизират процеса на обработка, по-разумно би било да изчакат по-студеното бъдеще, когато ще могат да свършат далеч повече - 1030 пъти повече.
Едва ли ще се изненадате, че не всички са убедени в тази логика. Астрофизикът Дейвид Брин, твърди че не би било разумно да се откажеш от хилядолетен напредък, само за да се озовеш в по-енергийно ефективното бъдеще.
Сандберг обаче дава следния пример: “ Представете си, че в портфейла ви има определена сума с, която трябва да купите торти. След Коледа цената на тортите започва да пада, докато в даден момент стига най-ниското си ниво. Ако искате да се сдобиете с колкото се може повече торти, ще се наложи да спестите сумата и да я похарчите едва когато тортите достигнат минималната си цена. Всичко останало ще ви осигури по-малко торти. “
Сега когато бъдещето на Земята изглежда неясно, може би не е чак толкова лоша идея да обмислим предимствата и недостатъците на живота в хард диск на Марс.