Световната здравна организация предупреди за разпространението на напълно нелечими щамове на гонорея след диагностицирането на най-малко трима инфектирани - в Япония, Франция и Испания. Няма известен на лекарите антибиотик, който може да ги излекува.
Ситуацията е много сериозна, показват резултатите от изследването. Тези форми на полово предаваната болест са много високо устойчиви на лекарствата. Експертите на СЗО предупреждават, че е само въпрос на време, преди антибиотиците да станат безполезни и да не влияят на щамовете.
Гонореята е много "умна". Всеки път, когато представим нов вид антибиотик за лечението ѝ, бактерията развива устойчивост срещу него, коментира Теодора Уи, специалист по възпроизводство при хората в базираната в Женева агенция към ООН, цитирана от в. "Гардиън".
Оралният секс и отказът от използване на презервативи "помагат" за увеличаването на устойчивостта на щамовете към антибиотиците, допълва Би Би Си.
Според СЗО приблизително 78 милиона души годишно се разболяват от гонорея - болест, която засяга гениталиите, ректума (правото черво) и гърлото. Инфекцията, която в много случаи не проявява симптоми, може да доведе до възпаление на таза, извънматочна бременност и безплодие, както и увеличава риска от ХИВ.
Изследване по програмата на СЗО за мониторинг на устойчивостта на бактерията е установило, че от 2009 до 2014 г. тя е изградила резистентност към първото ниво на антибиотично лечение - към Ciprofloxacin, и е увеличила устойчивостта си към друг антибиотик - Azithromycin, както и към широкоспектърните Cephalosporins.
В повечето страни широкоспектърните антибиотици са единствените, които осигуряват ефективно лечение на гонорея. Въпреки това от 50 страни вече съобщават за устойчивост на бактерията и срещу тях.