Новите учебници за 8 клас, които излизат в черно-бял вариант, освен цветния, предизвикаха множество критики и коментари. В отговор Издателска група „Просвета“ разпространи официална позиция, като съобщи, че е готова да не разпространява черно-белите учебници за 8 клас. Издателите сочат, че причина за това е разгърналата се масова кампания срещу тези учебници. Те възразяват категорично срещу невярната интерпретация, че целта на черно-белите учебници е да се внесе социално разделение между децата.
Тук публикуваме коментара на директора в издателство „Просвета“ Никола Кицевски без редакторска намеса:
Цветен или черно-бял учебник?
Смешен плач, или една фалшива драма...
Пореден образователен ужас! Щяло да има и цветни, и черно-бели учебници! Това дели обществото на бедни и богати! Недопустимо! Веднага да се закрие МОН!
Вълна от възмущение, по-висока от оная, дето удави атомната електроцентрала във Фукушима, се излива в социалните мрежи. Тръгва от сайтове, които уж се борят за демокрация, за социална справедливост, за защита на природата и за какво ли още не. Подхващат я медии. Партии и политици, увълчени от ваканцуването, я яхват за собствените си цели...
Смешен плач! Класически пример за фалшива новина и за манипулиране на общественото мнение.
А истината е проста и както е казал дядо Вазов, „на клеветата строшава зъбът“.
Защото:
-
И в момента голяма част от действащите учебници за горния курс са черно-бели. И досега по един предмет и за един и същи клас в горния курс на пазара има и цветен, и черно-бял учебник, но те са на различни издателства. Така че тука няма нищо ново и нищо за възмущаване!
-
Новото е, че едно издателство – „Просвета“, едновременно е направило два варианта – цветен и черно-бял, на различна цена.
-
В сегашния „горещ“ случай става дума само за новите учебници за 8. клас, и то само по онези предмети, където цветността няма определящо значение: математика, български език, литература, философия...
И единият – цветният, и другият – черно-белият, вариант отговарят на новите учебни програми, одобрени са от МОН и от учителите и си имат своите предимства и недостатъци.
В единия случай плюс са илюстрацията и цветността. Без никаква разлика в съдържащия се учебен материал и броя страници, черно-белият учебник пък има други предимства:
-
Цената: ТОЙ Е С ОКОЛО 30% ПО-ЕВТИН. Масова е практиката учебниците да се фотокопират за деца, които не могат да си позволят да ги купят. Това не е ли признак за социално неравенство и не ни ли възмущава? При по-ниската цена необходимостта от ксерокопиране отпада.
-
Теглото: ТОЙ Е С ОКОЛО 60% ПО-ЛЕК.
Атаките и наплевателствата идват от хора, определящи се като демократи, либерали, борци за социална справедливост, природозащитници...
Но тъкмо:
- „демократите“, отричайки възможността да има два варианта на един и същ учебник на различна цена, отричат ПРАВОТО НА ИЗБОР на отделния човек, родитeл, ученик. Днес – един учебник, утре – една партия;
- „борците за социална справедливост“ и за „ликвидиране на бедността в България“ се борят против една реална възможност да бъде ОБЛЕКЧЕН СЕМЕЙНИЯТ БЮДЖЕТ. Тоест реално да се направи нещо за семействата в неравностойно положение;
- (Надигат се фалшиви вопли: „Какво ще стане, ако в един клас eдно дете учи по черно-бял, а друго – по цветен учебник? Това е признак за ужасно социално неравенство!!!“. Същите тези хора не се и замислят какво си мисли чуждото дете, когато на своето купуват смартфон за 1000 лева и маратонки за 300... А децата си гледат не в учебниците, а в маратонките и смартфоните.)
- „еколозите и природозащитниците“ се обявяват за ИЗСИЧАНЕТО НА ОЩЕ ЕДНА ГОРА – в България или някъде по света. Защото черно-белият учебник позволява използването на рециклирана хартия, цветният – не;
- постоянно роптаещите срещу „ТЕЖКАТА РАНИЦА НА УЧЕНИКА“ сега роптаят срещу реалната стъпка към нейното облекчаване... и т.н.
Не е съвсем прав класикът, който беше написал, че ако българинът има гений, това е геният на завистта. Очевидно има българи, които са дарени и с гения на глупостта.
Защото вместо сайтове и медии да бъдат заливани с фалшиви новини, обществото трябваше да научи ГОЛЯМАТА НОВИНА: а именно, че за българските деца вече има готови НОВИ ЕЛЕКТРОННИ УЧЕБНИЦИ.
За пръв път залегнали в новия закон за средното образование, за пръв път създадени и за пръв път одобрени от Министерството на образованието и от учители.
Учебници, каквито имат малко държави в Европа и които разкриват нови възможности в образованието.
И още нещо – въпреки всички заклинания и черни прокоби, че няма да има нови учебници за 15 септември, издателите и настоящото ръководство на Министерството на образованието направиха и невъзможното. И нови учебници ще има!
Но това е друга тема. Това са ДОБРИ НОВИНИ.
Никола Кицевски,
Директор в издателство „Просвета“