Опашка от деца и възрастни се изви на прочутото Небет тепе в Стария Пловдив по време на Нощта на Музеите. Интересът на хората беше провокиран от необичайна арт инсталация, изградена от артисти на Център „АЛОС“. Посетителите, насочвани от авторите на съоръжението, бяха превеждани през тъмен лабиринт и насърчени да провокират сетивата си.
Конструкцията беше издигната в съботния ден пред любопитните погледи на наблюдателите.
Ориентир на влезлите в първия коридор бяха фосфоресциращите образи, видими само на ултравиолетова светлина. За да излезе от „черната кутия“, всеки търсач на усещания трябваше да преодолее обемни предмети, изработени от вата, прежда и чорапогащници. Участниците имаха възможност използват въображението и уменията си и да „дорисуват“ инсталацията отвътре с флуоресцентни бои.
Подготвеното изпитание даде възможност на изкачилите Небет тепе да проверят усещанията и реакциите си в непозната за тях среда. Желаещите се редиха на опашка до късно след полунощ.
Арт инсталацията е създадена от Юлия Лазаркова и Албена Иванова от Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Иван Иванов и Никола Анастасов от Национална гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“ и Любен Кулелиев и Добрин Атанасов от Център Алос. Всички те работят по образователна програма „Паралелни стъпки, паралелни пространства“ на Център за неформално образование и културна дейност АЛОС, насочен към запознаване с основни форми и практики от съвременното изкуство.
Стартирала като „Нощ на музеите и галериите“ през 2005-а година по инициатива на Веселина и Катрин Сариеви (основатели на SARIEV GALLERY и OPEN ARTS Foundation), днес НОЩ/ПЛОВДИВ е съвкупност от множество местни, национални и международни проекти, разширяващи културната карта на Пловдив. В последните години фестивалът събира аудитория между 40 и 60 хиляди души, като артистичните проекти са над 120 и са разположени на близо 70 локации в града под тепетата.