Значителните промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), приети от парламента това лято, влизат в сила от понеделник. Това ще доведе до рестарт на много наказателни дела, предупреждават юристи. Според новия НПК процеси, в които съдебното следствие не е започнало (в залата не прочетен обвинителният акт), ще трябва да започнат отначало с така нареченото разпоредително заседание. Такива дела не са малко. При тях обикновено е имало отлагания, връщане на делото на прокуратурата или други действия, при които делото остава “висящо”.
В хасковския съд например такова е делото срещу бившия шеф на митницата Тодор Караиванов, което е насрочено за следващата седмица, призовани са десетки свидетели. Поради новите правила обаче първо трябва да се проведе разпоредително заседание - с участие само на прокурора, подсъдимия и защитниците му, а вече призованите десетки свидетели ще са се разходили напразно, защото ще бъдат върнати. Такива висящи дела са немалко, а напразно призованите свидетели може да се окажат стотици.
Новият НПК въвежда срок – до разпоредителното заседание, в който делото може да бъде върнато на прокуратурата заради пропуски. След това връщането става невъзможно и съдът няма да има друг избор, освен да обяви подсъдимия за невинен, ако в хода на процеса открие такива нарушения. Това се отнася и за следващите инстанции, коментираха юристи. Според тях с основание може да се очаква истинска вълна от оправдателни присъди.
Срещу проекта за промени в НПК тази година скочиха няколко организации, сред които Съюзът на съдиите в България, както и Висшият адвокатски съвет, който пък се закани да го вкара в Конституционния съд. Според протестиращите организации депутатите изобщо не са се съобразили с техните предложения и възражения по отделни текстове.
Според вносителите на законопроекта пък промените целят да ускорят тромавите съдебни и досъдебни процедури, като въвежда срокове за отделни процесуални действия.
Тодор Кръшков
висящият
Коректор
John
Face