Училищната мрежа достигна лимита на оптимизация и Министерството на образованието и науката няма да насърчава закриването на образователни институции. Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на среща с директори, учители и представители на синдикатите от област Хасково през втория си ден от посещението в региона. Той поясни, че през 2018г. вече няма да действа национална програма за оптимизация и общините няма да получават стимули за това. Всяко предложение, дошло от градоначалниците, ще бъде обсъждано и ще се търси балансирано решение, увери Вълчев.
Министърът посочи, че МОН е изготвило списък със защитени училища и детски градини, за да бъдат запазени образователните институциите в по-малките населени места. "Въвеждаме финансови механизми, които да компенсират отдалечеността и трудността при намиране на учители в тях. Ще обмислим възможността да се позволи формирането на маломерни професионални паралелки в тези населени места, за да се насочи интересът на учениците към професионалното образование", каза Красимир Вълчев.
Той добави, че издигането на доверието към професионалното образование е една от големите задачи пред екипа на МОН. " Въведохме и документирахме модела на дуално образование. Започнахме с 50 училища и се надяваме да разширим обхвата. Пуснахме списък с 55 специалности, за които очакваме най-голям недостиг на кадри за пазара на труда в следващите 10 г. Още от есента те ще получат допълнително финансиране за мотивиране на учениците и ръководствата да предлагат прием и през следващите години, обясни министърът. По време на срещите в Любимец и Ивайловград Красимир Вълчев подчерта, че през следващите месеци предстои много работа по задържането на приобщените с Междуинституционалния механизъм за обхват ученици. По думите му работата по обход на адресите на необхванатите ученици ще продължи. По време на българското Председателство на Съвета на ЕС ще бъде отворена дискусия за изграждане на система за проследяване на движението на децата в рамките на ЕС. Интерес към идеята са проявили държави като Испания и Норвегия.
Haskovo.net
Мунчо
Гунчо
674590
колежка от етажа
125842
Незапознат
налагането на търговската форма на управление е убийствено.Модел на здравеопазване и образование признат и от Запада го унищожиха.През 80-те години България е изпреварвана само от СССР и ГДР по броя на учените си на глава от населението ако вземем само социалистическият блок.Увеличаването на учителските възнаграждения без да се смени модела може да мотивира да се увеличи бройката но не и качеството.Попаднах на една интересна статистика.Или копи-пейст както се казва.'' Към 1989 год. възнагражденията на учителите с около 10 годишен стаж са съответно 165 лв. за полувисшисти и 190 лв за висшист. Средната заплата за страната за 1989 год. е 274 лв, т.е. учителите тогава, както и днес са били с ниско заплащане, но с по-голямо уважение от страна на учениците и родителите им.''
РОСИМИРА