Българските ученици вече ще изучават тоталитарното минало на страната. Но не само като някакъв исторически период, а ще научават и за престъпленията на комунистическия режим - една революционна промяна, според И. Бедров.
От едно кратко съобщение на Министерството на образованието преди дни научихме, че са утвърдени и публикувани новите учебни програми за 10-и клас. Наред с новостите в природните науки, литературата и изкуствата, съобщението изрежда и новите понятия по история, където след много други се появява думата “комунизъм”. Промяната обаче е революционна и това определение изобщо не е пресилено. За първи път учебната програма, която е задължителна, казва на учителите по история, че трябва да обясняват на децата за комунистическия режим, култа към личността, народния съд, репресиите и лагерите.
Промяната е революционна, защото 29 години след свалянето на Тодор Живков и края на еднопартийния режим на БКП, българските ученици знаят за онзи период само това, което чуват у дома от родители, близки или роднини. Така много млади хора не знаят нищо за годините от 1944 до 1989, а някои са придобили “розовите очила” на своите носталгични баби и дядовци, привърженици на Комунистическата партия. Резултатът е, че когато изследователският център “Тренд” попита през ноември “В кой период бихте искали да живеете”, 41% от анкетираните посочиха годините на комунизма.
Кое точно е новото?
Комунистическият период и досега присъстваше в някои учебници по история, но точно като период - без понятия като “Народен съд” и “Възродителен процес”, без зависимостта от СССР и без характеристиките на тоталитарната държава. Комунизмът присъстваше в някои учебници, но това зависеше от конкретните автори - сега е част от задължителната програма и това трябва да бъде отразено във всички следващи учебници.
Учениците сега ще се запознават с “ролята на СССР за налагане на комунистическия режим”, “култа към личността”, “едноличната власт на Тодор Живков”, “политически терор и репресии”, “съпротива срещу комунистическия режим”, “политиката на БКП към българите от Пиринска Македония”, “дисидентски прояви”, както и “технологичното изоставане на България спрямо Запада”. В час ще се обсъждат понятията “диктатура на пролетариата”, “насилствено коопериране”, “репресивен апарат”, “изселване”. Всичко това е качествено ново и ще премахне един срамен за страната ни факт: България бе единствената сред бившите комунистически държави, които днес са в НАТО и ЕС, където тоталитарното минало не е подробно изучавано в училище.
Как се стигна дотук?
Включването на комунизма в учебната програма не стана от само себе си. През 2014 г. проф. Евелина Келбечева от Американския университет в България написа петиция за това. Тя бе подкрепена от свои колеги, граждани и политици. Трима президенти застанаха зад каузата - Росен Плевнелиев, Петър Стоянов и покойният д-р Желю Желев. Съпротивата срещу тази промяна бе огромна - както от самата образователна система, която по принцип приема трудно всяко нововъведение, така и от историци с по-леви убеждения, които са склонни да оправдават престъпленията на комунистическия режим.
Има и гласове против - някои историци изразяват недоволство, че този период е представен в негативен контекст. Други им отговарят, че нима нацизмът се представя някъде в позитивен контекст? Припомнено бе също, че от 2000 г. в България действа закон за обявяване на комунистическия режим за престъпен.
Без спорове не може - това също е част от демокрацията. По време на обсъждането е имало и компромиси: от програмата са отпаднали “съветска окупация” и подготвяното присъединяване на България като шестнайсета република към СССР. Промяната обаче е факт и тя наистина е значима. Така след още едно поколение може и да не се стряскаме, че повечето българи свързват комунизма преди всичко с работа, спокойствие, безплатни здравеопазване и образование и икономически подем, и като че ли са забравили за отнетите човешки права, убийствата без съд и присъда и национализацията.
oooo, от кога чаках това
Браво
В България
комунизъм
мастикаджия
Хасковлия
Само на един въпрос искам да ми отговори ,професор Евелина Келбечева - тя в коя държава учи , и стана професор?
А щом е препечатка от Дойче Веле, значи всичко е истина!!!
Ран Босилек
В България
точно в България
Георги
В България
Точно в България
петров_1516439780
В България
Точно в България
Точно в България
1Жителство - обясни как се раждаш и умираш в един град, който няма как да напуснеш, ако не се омъжиш/ожениш за човек от друг град или станеш ватман в София, или работник в Кремиковци
2 Дом - как ако искаш да продадеш жилището си, не можеш да решиш на кого и за колко пари. Това го решават другарите комунисти от градския съвет на партията. И познай на кой баджанак ще го дадат.
3 Автомобил - обясни как се е чакало по 10-15 години внасяйки пари, за да получиш накрая заветния Масквич или Трабант, но няма шанс да купиш нормален автомобил
3 Храна - да, може тогава да е била по-качествена (но днес по целия свят за съжаление се влошава качеството), но с непрекъснати опашки за какво ли не. И имаше куриози близки да носят купени от София салами и луканки, които се правят иначе в Хасково, но от месеци не сме ги виждали. А селското стопанство, дето било сега запуснато - аз съм ходил всяка есен на бригади и като ученик, и като войник - ако не бяха децата и войниците насила и безплатно или почти безплатно да прибират реколтата съвсем щяхме да я втасаме.
Обясни и думата "показен магазин" - един магазин в града за нормално узрели и хубави зеленчуци плодове (но на двойна и тройна цена) да се види че и социализма произвежда - а всички други плод/зеленчук магазини пълни с второ- и трето качество започнала за мухлясва стока
4 Свободно ходене в чужбина на екскурзия или почивка - да, да! Ако се докопаш да идеш - задължително с организирана група, от която поне 1-2 са сътрудници на Държавна сигурност и слухтят какво правиш навън, с кого говориш. Ами ако избягаш - няма страшно, ти си обстойно запознат преди да заминеш с това, че ако ти мине такава мисъл, да си спомниш, че в България остават твоите близки и приятели и върху тях ще се стовари всичката злоба и мъст на другарите-комунисти.
Та не ми разправяй че съм станал потребител - всички станахме днес потребители (на стоки и услуги, това не е срамна дума), защото нямаше как тогава да се потребява. И освен за тоалетната хартия, обясни на женската част от читателите как нямаше и дамски превръзки, та жените купуваха (ако намереха всеки път де, че и той беше дефицитен) купища лигнин - това е уж мека (но всъщност доста груба) многослойна хартия.
иван
българино опичай си акъла, да не ти го опекат.. отново.
Нерегистриран
🇧🇬
Така ли
Точно в България
Познай коя е годината с най-много жертви по пътищата - 1976 г. Да не говорим за всякакви екокатастрофи с десетки жертви, скрити тогава от хората.
Изобщо във всички нормални страни стремежът е бил и е да са хората колкото се може по-заможни, а у нас - да сме еднакво бедни (естествено с изключение на другарите и други хора покрай тях), еднакво мислещи, т.е. еднакво глупави, че иначе умният човек ще се запита как така в лошите капиталистически страни живеят добре, а в уж по-добрите по-висши социалистически се живее мизерно. Ако някой не вярва - да иде в Куба или Северна Корея (а може и във вече съсипаната от другарите Венецуела).
В България