Руското министерство на отбраната озадачи анализатори с разпространеното видео, за което твърди, че е успешен тест на хиперзвукова ракета "Кинжал", срещу която нямало никаква ефективна защита на противника.
Причината не е в това, че името всъщност е на добре известна зенитна, а не на тактическа ракета - да не говорим, че говоренето за ядрена бойна глава поставя подобно оръжие в категорията на стратегическите. Нито е в думите на президента Владимир Путин, че тя е способна да лети 10 пъти по-бързо от скоростта на звука, което досега не е постигано от никого.
Като се подмине несръчният монтаж (заради който излитащият МиГ-31 с ракетата е с номер 93, а този, който каца след мисията, е с номер 91) проблемът е, че това е модифицирана ракета 9М723 от комплекса "Искандер".
Тя е разработвана от 1987 г. насам, влиза на въоръжение в началото на ХХI век и е една от най-добрите в своята категория. Но 9М723 се движи с хиперзвукова скорост само в най-високата точка (на около 50 км над Земята) на балистичната си траектория. В плътните слоеве на атмосферата скоростта пада до 700-800 км/ч.
Основната разлика, която Марк Солонин вижда в авиационния вариант, е, че дъното на ракетата е покрито с допълнителна част от обшивката и стабилизатори. На това място се намират различни елементи от механиката за прецизно насочване на газовата струя по време на полет към целта.
Солонин още веднъж изтъква, че всичко демонстрирано няма нищо общо с конструкциите, които днес се тестват като хиперзвукови крилати ракети. Подобни модели са с много характерна форма, носова част като нож и минимални - заради огромната скорост и нагряването - елементи за управляема аеродинамика
"Носът" на X-51A Waverider например е изработен от волфрам, за да издържи на кинетичното нагряване при скорост 6.5 Мах.