Бум на болните от варицела в Пловдивско отчитат от Регионалната здравна инспекция. Само за последната седмица случаите са 182, от които 86 в Пловдив. Предходната седмица болните в областта са били 145, 100 от тях в Пловдив. По същото време на миналата година болните в региона са били едва 28, почти всички в областния град, показва справка в сайта на РЗИ.
Преди дни на семинара „Ваксините действат, за да ни защитят“ във Велинград главният здравен инспектор към МЗ д-р Ангел Кунчев прогнозира, че 2018 г. ще е върхова за заболеваемостта от варицела. Само досега болните са над 2 хиляди повече от същия период на миналата година. При 25 хиляди преболедували през 2017 г. - предимно деца, се очаква през 2018 г. те да са 30 хиляди. От 25-те хиляди болни миналата година 460 са били приети в болница. Починали са двама възрастни. "Сега навлизаме в по-епидемична година, след която ще има 3 - 4 години светъл период", коментира д-р Кунчев. На база увеличената заболеваемост държавата планира включването на ваксината срещу варицела в националния имунизационен календар от 2020 г. Според д-р Кунчев обаче е по-добре тя да бъде с препоръчителен, а не със задължителен характер.
Варицелата е едно от най-честите инфекциозни вирусни заболявания в детска възраст. В редица случаи ненавременното лечение води до много сериозни усложнения. Причинява се от варицела-зостер вируса. Това е едно от най-заразните заболявания – заразяват се около 80% - 90% от контактувалите с болен с варицела, които нямат изграден специфичен имунитет към причинителя. Най-засегнати са децата от 5 до 9-годишна възраст. Те представляват около половината от случаите. Заразният период започва ден - два преди появата на обрива и завършва когато всички кожни лезии се покриват с корички. Заболяването протича по-тежко и с повече усложнения при възрастни. Вирусът се предава от човек на човек чрез директен контакт, инхалация на аерозоли от инфектирани секрети от респираторния тракт на болни или на аерозоли от течност на мехурчета по кожата. Инкубационният период е от 1 до 3 седмици.
Какви са симптомите и признаците, за които да внимавате? Характерният обрив започва внезапно и се съпровожда с рязко повишаване на температурата. Тя няма определен тип и не надвишава 38° -39°C. Обривите се появяват най-често по корема, но бързо обхващат мишниците и бедрата и се съпровождат от упорит сърбеж. В тези случаи се наблюдават мехурчета по лигавиците на устата, езика, мекото небце. Възможни са усложнения в резултат на вторични бактериални инфекции, причинени от разчесване и недобра хигиена, което в никакъв случай не бива да се допуска. Не са редки и усложнения в дихателната система на болните от варицела. При вторична бактериална инфекция заболяването може да завърши дори със смърт, ако не се предприеме своевременно лечение.
Ранната диагноза на заболяването се поставя изключително по клинични и епидемиологични данни. При появата на обриви по тялото всеки заболял трябва да потърси лекарска помощ. В тези случаи е препоръчително да се обърнем към общопрактикуващите си лекари, инфекционисти или педиатри. Доказването на причинителя става чрез серологични методи, които могат да установят дали обривът и останалите клинични прояви на болния са следствие от вируса на варицелата.
Лечението на заболяването е индивидуално и се назначава само от компетентен специалист. Леките форми на заболяването не се нуждаят от системно лечение. Болните могат да се лекуват в къщи като приемат средства, понижаващи повишената температура и използват пудри за обривните елементи, съдържащи средства, облекчаващи сърбежа и препятстващи вторичното бактериално замърсяване. При тежките форми на болестта се налага спешна хоспитализация.