Посланиците от Австрия, Чехия, Румъния и Унгария избират въпреки нежеланието на ЕС, да участват в официалното откриване на Посолството на САЩ в Йерусалим в понеделник, съобщават израелски медии.
Решението им да присъстват е след като Унгария, подкрепен от Чешката република и Румъния, блокират ЕС, който осъжда решението на президента Доналд Тръмп да премести посолството на САЩ. Трите държави - част от Вишеградската група, блокират съвместното изявление, водено от Франция, което трябва да "смути и изолира" в международен план администрацията на Тръмп.
Посланиците на четири несъгласни с ЕС страни се присъединят към официално събитие днес, в израелското външно министерство, в чест на преместването на посолството. Действието им е независимо от ЕС, който отново се противопоставя на решението.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху, подкрепен от оттеглянето на президента Тръмп от ядрената сделка с Иран, откри специална среща на кабинета в Йерусалимския музей на библейските земи, като отново приветства преместването на посолството. "Йерусалим е споменат в Библията приблизително 650 пъти. Причината е проста: Повече от 3000 години е столица на нашия народ и само на нашия народ."
Израелският дипломат Майкъл Орен похвали Чешката република, Румъния и Унгария и коментира, че ЕС трябва да се "срамува" от себе си.
Новото посолство на САЩ ще бъде официално открито в квартал Арнона. Посланикът на САЩ в Израел Дейвид Фридман ще председателства утрешната церемония. Заместник-секретарят на САЩ Джон Съливан, министърът на финансите Стивън Мнучин, старшият съветник Джаред Къшнер, съветник Иванка Тръмп и специален представител за международни преговори Джейсън Грийнблат ще представят САЩ на събитието.
Израел отбелязва днес Деня на Йерусалим, 51-тата годишнина от това, което нарича "обединение" на града след войната от 1967 г., те са и домакин на официална вечеря тази вечер, в чест на откриването на посолството в понеделник, съобщава АП. От десетките чуждестранни дипломати, които се очакват, много посланици на ЕС, вероятно ще пропуснат събитието.
Израел присъединява Източен Йерусалим през 1967 г. ход, който не е признат в международен мащаб. Палестинците искат Източен Йерусалим като столица на бъдещата им собствена държава и гледат на преместването на посолството от Тел Авив в оспорвания град като очевидно обезсмисляне на САЩ като мирен посредник в Близкия изток.
Решението на Тръмп през декември да признае Йерусалим като израелска столица предизвика стотици протести в палестинските територии. От 30 март най-малко 42 палестинци са убити, а повече от 1800 са ранени.
Повечето държави запазват посолствата си в Тел Авив, вместо оспорваното свято място в Йерусалим. Но след решението на Тръмп, Гватемала и Парагвай обявиха, че планират да последват примера на САЩ.
EU & its member states will continue to respect the international consensus on Jerusalem embodied in, inter alia UNSCR 478 including on the location of their diplomatic representations until the final status of Jerusalem is resolved https://t.co/laEmiYFYmh https://t.co/j1TwNAwID0
— EU in Israel (@EUinIsrael) May 11, 2018