На 20 юли Българската православна църква почита паметта на Св. Пророк Илия.
Празникът е наречен от народа Илинден.
Имен ден имат Илия, Илиян, Илияна, Илко, Илка и производни от имената.
Свети Илия е живял около 900 години преди Рождество Христово и бил от град Тезвия в Палестина.
Вярва се, че светецът е покровител на светкавиците и гръмотевиците, и пази реколтата на стопаните от пожари. Житието на пророка представя как при смъртта му огнена колесница с огнени коне го отнесла с вихър на небето. Същия образ рисува и иконографията - Свети Илия е в позлатена небесна колесница, теглена от четири бели коня.
В християнизираните митологични представи, отразени и в песенната традиция, при подялбата на света на Свети Илия се паднали "летните гръмотевици, летните трескавици".
Според народните представи Свети Илия е господар на летните небесни стихии и градушката. Има поверие, че на Илинден морето взима най-много жертви. Традицията повелява да не се работи в днешния ден, за да не се разсърди Свети Илия. Прави се курбан от най-стария петел и се изпича погача. Трапезата се прекадява от най-възрастния член на семейството. Има традиция в някои райони на страната да се правят селски сборове с жертвоприношение на мъжко животно - овен или вол. Общоселската трапеза се нарежда на високо място или под вековни дъбови дървета.
Илинден е празник на кожарите, на кожухарите, самарджиите и на керемидарите.