-Госпожо Шевкед, ДПС посочи предсрочните избори като належаща необходимост. Те наистина ли са неизбежни?
- Изборите са неизбежни, но ние още от самото начало на ситуирането на това правителство, сме категорични в едно. Идеята не е „Стани, за да седна“, идеята е да се обединим около една програма всички системни партии, без тези в коалицията Обединени патриоти, да се обединим около една програма, която да бъде насочена за ускорено развитие на България. Това е нашата основна идея - обединение, връщане на държавността, връщане на вярата в институциите. Да започнат да вярват хората в тяхната функционалност. Но това трябва да бъде решение на всички системни партии.
-Г-жо Шевкед, да ви върна към вота на недоверие – третия неуспешен вот на недоверие към това правителство. Там много ясно се чу гласът на ДПС. Движението не е доволно от този начин на управление на страната, и преди всичко от начина, по който се развиват нещата в сферата на здравеопазването. Вие сте човек с богат опит, работили сте и в тази сфера. По време на предизборната кампания имахте ясни послания към избирателите. Според Вас, какво трябва да се промени в българското здравеопазване?
- Системата трябва да се промени изцяло. Ние сме го заявили нееднократно. Още от 2007 година ние повтаряме, че първото нещо, което трябва да се случи, е демонополизацията на Здравната каса. Второто нещо, е обръщане на пирамидата. В момента най-висок разход от бюджета на Касата е за болнична помощ и за лекарства. Изцяло са предадени основни приоритети като профилактика и извънболнична помощ. Това трябва да се промени. Ние винаги сме били за електронното досие на пациента, за електронната здравна карта, за да може контролът върху всички услуги, които получава пациентът в системата, независимо дали тръгва от общопрактикуващия лекар или спешната медицинска помощ, да се проследи пътя на пациента, да се проследят неговите нужди. Да обърнем здравеопазването не само към нуждите на пациента, но и на лекарите. Да върнем отношението към пациента, за да бъде съхранено неговото достойнство. Нещата във вота стояха така – мотивите на БСП, с които той беше внесен, и нашите мотиви да го подкрепим, са коренно различни. Ние ги изказахме в лицето на д-р Джефер и д-р Адем. Те са корифеи в сферата на здравното осигуряване. Това че подкрепихме вота, не е причина да бъдем пришивани към БСП. Ние имаме нашите силни и достатъчни аргументи за срива в здравеопазването.
- Всички тези намерения и мерки, които изразихте, могат ли да бъдат реализирани без да се увеличава финансовата тежест върху хората в България? Основното недоволство в обществото беше точно заради намеренията да се въведат допълнителни такси. Един от аргументите на вота беше, че сферата на здравеопазването е като бездънна каца – наливат се пари, а качеството на услугата не се подобрява. Възможно ли е това, което вие искате да стане, без хората да плащат повече?
- Ние сме казвали нееднократно, че когато се наливат пари в нереформирана система, те не допринасят за повишаване на качеството. Говорим не само за здравеопазването, а и за образованието, и за военните. Категорични сме и винаги сме го казвали – трябва да има надпартиен консенсус за изцяло нов модел в здравното осигуряване. Той трябва да е основан на демонополизацията на Здравната каса. Тоест – въвеждането на пазарния принцип при предлагането на услугите и при избора на внасяне на осигурителните вноски. Като, разбира се, принципът на солидарност трябва да се запази.
- Искате да има реална конкуренция и в тази сфера?
-Това е задължително условие.
-Вероятно тези виждания ще залегнат в програмата за развитие на страната, която ДПС разработва?
-Тепърва ще се запознаете с нея. Ние направихме един цялостен анализ не само на сектор здравеопазване. Панелите, които се подготвиха на семинара, който мина преди повече от две седмици, обхвана всички звена от икономическия и социалния живот на държавата. Дисекцията, която се направи, беше много точна и ясна. Посочени бяха дефектите в сега уж действащата държавна машина. В най-скоро време ние ще излезем с програма, която ще предложи не само решения в отделните секторни политики, но и ще пристъпим към тяхното реализиране.
Интервю на Красимир Ангелов
http://bnr.bg