На днешна дата преди 29 години пада един от най-известните символи на Студената война - Берлинската стена.
Стена, служила за граница между Западен Берлин и Германската демократична република от 13 август 1961 до 9 ноември 1989 г. Стена, отнела живота на около 200 души, при опита си да я преминат и да избягат на Запад. Стена, разделила много семейства и променила много съдби.
Втората световна война приключва след падането на нацистка Германия. Съюзниците разделят Берлин на четири части. Най-голямата източна част е съветският сектор. Западната част остава под контрола на трите коалиционни сили - Америка, Великобритания и Франция. Коалиционните сили подписват споразумението "Потсдам", с което са определени границите на Германия и Берлин.
Падането й на 9 ноември 1989 г. дава началото на рухването на т. нар. "Желязна завеса", разделяла Западна и Източна Европа в продължение на 44 години.
Днес в Берлин са запазени само няколко секции от стената в района на Потсдамер Плац и на Бернауер Щрасе.
Много от късовете от Берлинската стена са откупени след разрушаването ѝ. Някои се намират в САЩ, например в корпорацията "Майкрософт", в щабквартирата на ЦРУ и на други места. На 16 май 2006 г. сегмент от историческия символ е подарен на България и е изложен в София до Мемориала на жертвите на тоталитаризма, където може да бъде видян и до днес.