Висши мениджъри на Facebook са оказвали натиск върху политици от целия свят, за да саботират приемането на закони, които защитават поверителността на потребителите в интернет, свидетелстват вътрешни документи, с които разполагат Observer и Computer Weekly.
Компанията е правила това, тъй като нейният бизнес модел се базира именно на нарушаването на поверителността – събиране на потребителски данни и продажбата им на рекламодатели, отбелязват репортажите за поредното разкритие около социалната мрежа.
Сред политиците, които Facebook е успяла да вербува на своя страна, фигурират бившият канцлер на хазната на Великобритания и бившият премиер на Ирландия. „Приятели“ на Facebook са станали също политически деятели от САЩ, Канада, Виетнам, Индия, Аржентина, Бразилия, Малайзия и всички 28 страни-членки на ЕС.
Според представител на Facebook, въпросните документи са на разположение на съда в Калифорния, но тяхното публикуване е под съдебна забрана. Както и в други подобни случаи с документи, публикувани незаконно, ситуацията се представя едностранчиво, извън важен контекст, контрират от социалната мрежа.
С натиск върху политици, Facebook е успяла да лобира за отслабване на Общия регламент за защита на личните данни (GDPR), който бе приет в ЕС през 2016 г. В хода на борбата срещу GDPR компанията е шантажирала известни политици със заплахата, че няма да инвестира в техните страни, ако подкрепят недружелюбно към социалната мрежа законодателство, според публикациите по темата от последните дни.