Глобалният пенсионен индекс (Global Retirement Index) се публикува ежегодно от френската компания за управление на активи Natixis Investment Managers.
Въз основа на данните от Световната банка и официалната статистика на 43 държави, съставителите на класацията оценяват различни параметри на живота на пенсионерите: от възможностите за заетост до наличието на медицински услуги.
Рейтингът отчита 18 показателя, които се оценяват от 0 до 100% и са разделени в 4 групи:
- материално благополучие (ниво на икономическо неравенство, средна работна заплата, безработица);
- здравеопазване (продължителност на живота, разходи за обществено здравеопазване на глава от населението, разходи за здравно осигуряване);
- качество на живот (удовлетвореност от живота, ниво на замърсяване на въздуха, качество на водата и санитарни условия, биологично разнообразие и местообитания, околна среда);
- финансово състояние (дял на пенсионерите по отношение на работещото население, невъзстановими банкови заеми, инфлация, лихвен процент, данъчна тежест, правителство, ниво на публичния дълг);
Индексът включва 43 страни, целият доклад - тук. България е извън изследването на Рая, както и Румъния, Молдова,и страните на Балканския полуостров, освен Гърция, и Африка.
Пенсионният рай и световните лидери
През 2018 г. има нов лидер в глобалния пенсионен индекс - Швейцария е на първо място, заради високото качество на живот (предимно - чист въздух и благосъстояние на околната среда), финансовото състояние и медицинската помощ за пенсионерите. Швейцария е единствената страна в ТОП10 в четирите групи индексни показатели.
Исландия подобрява позицията си в класацията - от трето на второ място поради най-високата оценка за материалното благосъстояние на пенсионерите.
Следва бившия лидер на индекса Норвегия, която бележи рязък спад на финансовите си показатели. В пурвите пет са също Швеция и Нова Зеландия, с непроменени позициите от миналата година.
Пробив в годишния индекс прави Ирландия, която за първи път в историята е в ТОП10. През 2018 г. тя се издигна от 14-то на 7-мо място. В тази страна по-специално ситуацията със заетостта рязко се е подобрила, което позволява да се оптимизира данъчната тежест и да се намали неравенството в доходите. Но по отношение на нивото на медицинска помощ Ирландия все още изостава значително от лидерите на класацията (тук е 19-та).
Друг новодошъл в първата десетка е Канада, която се е изкачва от 11-то на 9-то място. Страната има 2-ри индекс по отношение на чистотата на въздуха и 7-ми по ниво на щастие в света. Класацията на Канада се влошава от 9-то място отзад напред по отношение на биологичното разнообразие (въпреки че то се подобрява година след година).
Топ 10 включва също Австралия (6-то място), Дания (8-мо) и Холандия (10-то място). Германия пада с шест места от 7-мо място през 2017 г. и отпада от първите десет, засегната от спада на финансовите показатели. От ТОП10 отпада и Люксембург, но той губи само с една позиция и е на 11-то място.
5 заплахи за пенсионерите
Съставителите на рейтинга определат 5 ключови заплахи за пенсионерите в бъдеще.
Това са паричната политика (постоянно състояние на криза), нарастващия държавен дълг, увеличаването на броя на възрастните хора, изменението на климата и намаляването на качеството на живот на пенсионерите ( високата безработица и нарастващите разходи за здравеопазване).
„Увеличаването на продължителността на живота се превърна в основен икономически фактор в световен мащаб“, заяви Жан Раби, изпълнителен директор на Natixis. Според него днес хората живеят средно до 72 години, но родените през XXI век ще преодолеят 100-годишната граница.
„Адаптирането към тази демографска революция е сериозно предизвикателство за всички държави без изключение. Проблемите на свързаното с възрастта финансово неравенство и наличието на медицински услуги ще стават все по-остри, дългосрочната финансова и икономическа стабилност на страната ще зависи от тяхното решение ”, заключава Раби.