От28.06 до 30.06 се проведе Лятна изследователскаакадемия,организирана от ЕГ „Христо Ботев“ по проект „В търсене на значимите“,финансиран от ЦОИДУЕМ. Общо 100 ученици и 10 учители се включиха в нея по различни направления. Вград Велико Търново екип „Слава“, сформиран по проекта, беше част от Международен фестивал на историческите възстановки в крепостта Царевец като се върнаха във времето на Средновековието. Зад стените на крепостта се проведе големият Международен фестивал „Средновековен Търновград”. Над 140 реконструктори от пет държави – България, Италия, Украйна, Сърбия и Румъния пресъздадоха бита, ежедневието, културата и традициите, войнското дело и уменията по времето на Второто българско царство и Европа в периода XII-XIV век. Специален акцент бе поставен върху кулинарията.
По същото време на пристанището в Бургас екип „Професии“ се потопи в тайните на мореплаването и въздухоплаването. Учениците бяха гости на 72. рожден ден на летище Бургас. Ден, на който през 1947 година се слага началото на първата на българска въздушна линия София-Бургас.
Празничната обстановка и увлекателният разказ на екскурзовода запознаха екип „Професии“ с историята на въздушния транспорт и всички видове професии свързани с него.С огромен интерес учениците влизаха в различните летателни експонати.
Основната цел поставена пред този екип образователното „пътешествие по море и въздух“ бе осъществена чрез разказите и видяното на пристанище и летище Бургас.
Далеч от морето, в горската местност комплекс „Белите брези“, ученицитеучастници в екипите „Аз, гражданинът“ и „Добротворец“ проучваха позабравени игри като стрелба с лък и петанка.В местността край с.Мезек те посетиха тракийската куполна гробница и крепостта,с възможност за ролеви игри на открито.Учениците търсеха скрито съкровище и чуха интересни факти за крепостта, от която се виждат три държавни граници .
След връщането в миналото групата се настани в комплекс край Ардино като там имаше лекции за здравословен начин на живот, справянето с хазартни зависимости, поход, творческа работилница на тема „Приятелство“ и игри на открито като футбол,федербал и др.
С организирането и провеждането на тези дейностиприключи и успешният проект на Езиковата гимназия. Проектът „В търсене на значимите" целеше пълноценна социализация на ученици от етническите малцинства и изграждането на умения за живот в общност с други хора.Тези умения включваха усвояването на определени правила, социални норми, език и начин на общуване, модели на поведение, ценности и нагласи.Чрез създаване на четири екипа участниците в проекта развиха богат набор от комуникативни умения, натрупаха опит от общуване в различни социални сфери, а родителите деликатно бяха включени в натрупването на социалния им опит.
Заедно с това бе представена иновационна стратегия за интеграция чрез овластяване на всеки един участник в проекта, по пътя му към кариерна и професионална реализация. Акцент в проекта бе заклеймяването на порочните практики на сегрегация, равнопоставеност, изграждане на диалог и запознаване на обществеността в град Кърджали с целите и приоритетите на програмата.В рамките на проекта, с продължителност 10 месеца,бяха подготвени и излъчени предавания по различни обществено значими теми и с широк местен отзвук, подготвени съвместно от ученици и родители с различен етничеки и социален статус. Беше организирана и проведена Лятната изследователска академияв различни направления, включващи еклектиката между училище и реален живот.
За първи път в град Кърджали се проведе игра "Градско социализиране", която направи институциите по-близки и разпознаваеми за учениците, а победителите посетиха Народното събрание в град София.
За работа със семейството за разясняване на ползите от образованието на учениците от етническите малцинства работеше родителският клуб „Заедно в час” , с участието на 30 родители.
Това съобщиха от Ръководството на Езиковата гимназия.